Jesteś tutaj: Start / Wystawy on-line

Wystawy on-line

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF

Artykuły

Wybory 4 czerwca 1989 r. w drukach i plakatach wyborczych

31 maja 2019

Rok 1989 był przełomowy w historii Polski. Był okresem burzliwych wydarzeń, wielkich zmian politycznych, społecznych i dojrzewających reform ustrojowych oraz gospodarczych. W dniach od 6 lutego do 5 kwietnia tegoż roku toczyły się rozmowy rządowe z opozycją, zwane rozmowami przy okrągłym stole. W myśl postanowień przy nim zawartych postanowiono przeprowadzić wolne wybory do Senatu oraz częściowo wolne do Sejmu.

Czytaj więcej o: Wybory 4 czerwca 1989 r. w drukach i plakatach wyborczych

Dzieje Drzewicy w materiałach archiwalnych

24 kwietnia 2019

W dniu 5 maja 1429 r. w Nieszawie król Władysław II Jagiełło nadał osadzie Drzewica prawa miejskie. Niewątpliwy awans niewielkiej wioski wynikał m.in. z ważnej pozycji politycznej na dworze królewskim zajmowanej przez dostojników z rodu Drzewickich herbu Ciołek. W 2019 r. Drzewica obchodzi 590. rocznicę wspominanego wydarzenia, zaś Archiwum Państwowe w Piotrkowie Trybunalskim – jako partner obchodów jubileuszowych, prezentuje niniejszą wystawę.

Czytaj więcej o: Dzieje Drzewicy w materiałach archiwalnych

Piotrkowskiej archiwistyki drogi do niepodległości

31 stycznia 2019

W dniu 7 lutego 1919 r. Naczelnik Państwa Józef Piłsudski podpisał „Dekret o organizacji archiwów państwowych i opiece nad archiwaliami”. Wydarzenie to stanowi historyczny punkt odniesienia dla doniosłego jubileuszu 100-lecia archiwów państwowych w niepoległej Polsce. W 1919 r. swoją działalność rozpoczęło również Archiwum Państwowe w Piotrkowie Trybunalskim. Jak wyglądały piotrkowskiej archiwistyki drogi do niepodległości…?

 

Czytaj więcej o: Piotrkowskiej archiwistyki drogi do niepodległości

Tomaszów Mazowiecki u progu niepodległości

13 listopada 2018

11 listopada 1918 r. spełnił się sen pokoleń Polaków – Państwo Polskie narodziło się na nowo. Po rozbiorach i 123 latach niewoli, rusyfikacji i germanizacji, po wielkich powstaniach wolna Polska powróciła na mapę Europy i  świata.

To dzięki tym, którzy pozostali nieugięci, nasz Naród wyszedł zwycięsko z dziejowej próby. Odzyskanie niepodległości dokonało się poprzez walkę pełną poświęcenia i bohaterstwa nie tylko na polach bitew, ale i w codziennych zmaganiach o zachowanie duchowej i materialnej substancji oraz w codziennym trwaniu polskich rodzin.

Na wystawie przygotowanej przez Archiwum Państwowe w Piotrkowie Trybunalskim Oddział w Tomaszowie Mazowieckim pragniemy przybliżyć walkę Tomaszowian o wolność i niepodległość, kształtowanie się polskich władz miasta, życie polityczne oraz trudną sytuację gospodarczą i aprowizacyjną miasta u progu niepodległości.

Czytaj więcej o: Tomaszów Mazowiecki u progu niepodległości

Rozwiń Metryka

Podmiot udostępniający informację:
Data utworzenia:2015-12-29
Data publikacji:2015-12-29
Osoba sporządzająca dokument:
Osoba wprowadzająca dokument:
Liczba odwiedzin:20144