Jesteś tutaj: Start / Wystawy on-line

Wystawy on-line

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF

Artykuły

Powiat tomaszowski w okresie II wojny światowej

2 września 2019

W bieżącym roku przypada 80. rocznica wybuchu II wojny światowej. 1 września 1939 r. napaścią Niemiec na Polskę rozpoczął się niespotykany na dotychczasową skalę konflikt, który pochłonął miliony często bezimiennych ofiar. Pierwszego dnia wojny również na Tomaszów Mazowiecki spadły bomby. Obronę miasta przed naporem wroga organizowała 13. Dywizja Piechoty z Armii „Prusy”, lecz mimo to w południe 7 września 1939 roku wojska niemieckie opanowały miasto. Rozpoczęła się trwająca do stycznia 1945 roku okupacja, której jednym z przejawów było wprowadzenie własnej administracji, w tym również utworzenie po raz pierwszy powiatu tomaszowskiego - graniczącego z ziemiami wcielonymi do Rzeszy.

Zapraszamy do zapoznania się z ekspozycją prezentującą dzieje powiatu tomaszowskiego w okresie II wojny światowej za pośrednictwem materiałów archiwalnych.

Czytaj więcej o: Powiat tomaszowski w okresie II wojny światowej

Wybory 4 czerwca 1989 r. w drukach i plakatach wyborczych

31 maja 2019

Rok 1989 był przełomowy w historii Polski. Był okresem burzliwych wydarzeń, wielkich zmian politycznych, społecznych i dojrzewających reform ustrojowych oraz gospodarczych. W dniach od 6 lutego do 5 kwietnia tegoż roku toczyły się rozmowy rządowe z opozycją, zwane rozmowami przy okrągłym stole. W myśl postanowień przy nim zawartych postanowiono przeprowadzić wolne wybory do Senatu oraz częściowo wolne do Sejmu.

Czytaj więcej o: Wybory 4 czerwca 1989 r. w drukach i plakatach wyborczych

Dzieje Drzewicy w materiałach archiwalnych

24 kwietnia 2019

W dniu 5 maja 1429 r. w Nieszawie król Władysław II Jagiełło nadał osadzie Drzewica prawa miejskie. Niewątpliwy awans niewielkiej wioski wynikał m.in. z ważnej pozycji politycznej na dworze królewskim zajmowanej przez dostojników z rodu Drzewickich herbu Ciołek. W 2019 r. Drzewica obchodzi 590. rocznicę wspominanego wydarzenia, zaś Archiwum Państwowe w Piotrkowie Trybunalskim – jako partner obchodów jubileuszowych, prezentuje niniejszą wystawę.

Czytaj więcej o: Dzieje Drzewicy w materiałach archiwalnych

Piotrkowskiej archiwistyki drogi do niepodległości

31 stycznia 2019

W dniu 7 lutego 1919 r. Naczelnik Państwa Józef Piłsudski podpisał „Dekret o organizacji archiwów państwowych i opiece nad archiwaliami”. Wydarzenie to stanowi historyczny punkt odniesienia dla doniosłego jubileuszu 100-lecia archiwów państwowych w niepoległej Polsce. W 1919 r. swoją działalność rozpoczęło również Archiwum Państwowe w Piotrkowie Trybunalskim. Jak wyglądały piotrkowskiej archiwistyki drogi do niepodległości…?

 

Czytaj więcej o: Piotrkowskiej archiwistyki drogi do niepodległości

Rozwiń Metryka

Podmiot udostępniający informację:
Data utworzenia:2015-12-29
Data publikacji:2015-12-29
Osoba sporządzająca dokument:
Osoba wprowadzająca dokument:
Liczba odwiedzin:23551