Jesteś tutaj: Start / Wystawy on-line

Wystawy on-line

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF

Artykuły

Tomaszów Mazowiecki jako osada

24 września 2018

Rok 2018 oprócz obchodów 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę, niesie ze sobą wiele innych rocznic. Jubileusze te mają często regionalny charakter, niknąc nierzadko w świadomości nawet lokalnych społeczeństw. Warto jednak o historii regionalnej pamiętać, ponieważ to właśnie dzieje małych Ojczyzn stanowią integralne elementy dziejów narodu i państwa polskiego. Wśród tych właśnie rocznic wskazać należy na 230-lecie Tomaszowa Mazowieckiego. To właśnie z 1788 roku pochodzi najstarsza pisemna wzmianka o Tomaszowie, kiedy to ówczesny właściciel dóbr ujezdzkich - Tomasz Ostrowski wybudował piec hutniczy, dając tym samym początek niewielkiej osadzie.

Czytaj więcej o: Tomaszów Mazowiecki jako osada

Piotrkowski epizod Ireny Sendlerowej

22 maja 2018

Dziesięć lat temu – 12 maja 2008 r. w Warszawie zmarła Irena Sendlerowa, z domu Krzyżanowska. Bieżący 2018 rok ogłoszony został przez Sejm RP „Rokiem Ireny Sendlerowej”. Osoba wielce zasłużona, „Sprawiedliwa wśród Narodów Świata”, część swego życia spędziła w przedwojennym Piotrkowie. Prezentowana wystawa powstała w oparciu o zasób Archiwum Państwowego w Piotrkowie Trybunalskim. Jej ideą jest ukazanie „piotrkowskiego epizodu” Ireny Sendlerowej.

Czytaj więcej o: Piotrkowski epizod Ireny Sendlerowej

Zbiory kartograficzno-geodezyjne w zasobie Archiwum Państwowego w Piotrkowie Trybunalskim

19 kwietnia 2018

Spośród wielu rodzajów dokumentacji, pod względem formy i treści wyróżnia się dokumentacja kartograficzna. Archiwalne mapy i plany niosą ze sobą nie tylko poważny ładunek informacyjny o zmianach w krajobrazie historycznym, lecz poprzez nierzadko barwną i atrakcyjną dla oka postać fizyczną, chętnie wykorzystywane są na potrzeby wystaw, czy też publikacji źródłowych.

Czytaj więcej o: Zbiory kartograficzno-geodezyjne w zasobie Archiwum Państwowego w Piotrkowie Trybunalskim

Spuścizna Michała Rawity-Witanowskiego. Obraz Piotrkowa i jego mieszkańców

23 lutego 2018

Wśród wielu postaci, które swym życiem i pracą współtworzyły historię Piotrkowa Trybunalskiego, poczesne miejsce zajmuje Michał Rawita-Witanowski. Archiwalnym śladem jego działalności jako historyka i działacza społecznego jest spuścizna przechowywana w zasobie Archiwum Państwowego w Piotrkowie Trybunalskim. Za pośrednictwem niniejszej ekspozycji pragniemy zaprezentować zarówno przykłady różnorodnych materiałów archiwalnych stanowiących ową spuściznę, jak i postać jej autora. Zapoznając się z kolejnymi obiektami ukazanymi na naszej wystawie można poświęcić się nie tylko ogólnej refleksji nad dziejami Piotrkowa, lecz również nad życiem i działalnością Michała Rawity-Witanowskiego – autora „Monografii Piotrkowa Trybunalskiego”. Praca ta ukazała się po raz pierwszy drukiem w 2017 r., w opracowaniu dr. Piotra Głowackiego (pracownika Archiwum Państwowego w Piotrkowie Trybunalskim), dzięki staraniom Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Adama Próchnika w Piotrkowie Trybunalskim.

Czytaj więcej o: Spuścizna Michała Rawity-Witanowskiego. Obraz Piotrkowa i jego mieszkańców

Rozwiń Metryka

Podmiot udostępniający informację:
Data utworzenia:2015-12-29
Data publikacji:2015-12-29
Osoba sporządzająca dokument:
Osoba wprowadzająca dokument:
Liczba odwiedzin:14178