Jesteś tutaj: Start / Publikacje / Wydawnictwa

Wydawnictwa

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF

W sprawie dystrybucji wydawnictw Archiwum Państwowego w Piotrkowie Trybunalskim, prosimy o kontakt telefoniczny lub korespondencję na poniższe dane kontaktowe:

 Archiwum Państwowe w Piotrkowie Tryb.
ul. Toruńska 4
97-300 Piotrków Trybunalski
kancelaria@piotrkow-tryb.ap.gov.pl
tel. +48 (44) 649-69-71

 STRONA W BUDOWIE

Artykuły

Przejdź do - Tomasz Matuszak, O dominację w powietrzu… Aerostaty Wielkiej Wojny. Over air supremacy… Aerostats of the Great War

Tomasz Matuszak, O dominację w powietrzu… Aerostaty Wielkiej Wojny. Over air supremacy… Aerostats of the Great War

11 kwietnia 2017

Tomasz Matuszak, O dominację w powietrzu… Aerostaty Wielkiej Wojny. Over air supremacy… Aerostats of the Great War, Archiwum Państwowe w Piotrkowie Trybunalskim, Piotrków Trybunalski 2016, ss.137, ISBN 978-83-944309-3-1.

 Publikacja została przygotowana w oparciu o zbiory dr. Tomasza Matuszaka – archiwisty i historyka wojskowości. Stanowi ona zarazem swoiste pokłosie zainteresowań badawczych autora. Opracowanie ma za zadanie przybliżyć dzieje aeronautyki od jej legendarnych początków po kres Wielkiej Wojny – rok 1918.

Czytaj więcej o: Tomasz Matuszak, O dominację w powietrzu… Aerostaty Wielkiej Wojny. Over air supremacy… Aerostats of the Great War
Przejdź do - 1050-lecie Chrztu Polski w wymiarze ogólnopolskim i regionalnym

1050-lecie Chrztu Polski w wymiarze ogólnopolskim i regionalnym

11 kwietnia 2017

1050-lecie Chrztu Polski w wymiarze ogólnopolskim i regionalnym, pod red. Andrzeja Wróbla i Aleksego Piasty, Archiwum Państwowe w Piotrkowie Trybunalskim, Piotrków Trybunalski – Tomaszów Mazowiecki 2016, ss. 363, ISBN 978-83-944309-2-4.

 Prezentowana publikacja stanowi formę naukowego upamiętnienia obchodzonej w 2016 r., 1050-tej rocznicy Chrztu Polski. Na jej treść składa się dziewiętnaście artykułów autorstwa historyków i archiwistów, reprezentujących ogólnopolskie środowisko naukowe. Zgodnie z tytułem publikacji, tematyczne nawiązuje ona zarówno do historii regionalnej, jak i dziejów w wymiarze ogólnopolskim. Opublikowane w niej materiały prezentują najnowszy stan badań.

Czytaj więcej o: 1050-lecie Chrztu Polski w wymiarze ogólnopolskim i regionalnym
Przejdź do - Dzieje Rozprzy w źródłach archiwalnych

Dzieje Rozprzy w źródłach archiwalnych

11 kwietnia 2017

Tomasz Matuszak, Aleksy Piasta, Maciej Hubka, Dzieje Rozprzy w źródłach archiwalnych. Dokumenty z zasobu Archiwum Państwowego w Piotrkowie Trybunalskim, Archiwum Państwowe w Piotrkowie Trybunalskim, Gmina Rozprza, Piotrków Trybunalski – Rozprza 2016, ss. 155 + DVD, ISBN 978-83-944309-0-0.

 

Książka opracowana przez dr. Tomasza Matuszaka, dr. Aleksego Piastę oraz Macieja Hubkę stanowi wydawnictwo źródłowe dotyczące dziejów Rozprzy, ukazanych przez pryzmat materiałów archiwalnych z zasobu Archiwum Państwowego w Piotrowie Trybunalskim. Edycja ponad stu dokumentów opatrzona została obszernym wprowadzeniem zawierającym zarys dziejów gminy i miasta Rozprza, zarysem dziejów i działalności Archiwum Państwowego w Piotrkowie Trybunalskim oraz charakterystyką zasobu archiwum pod kątem badań dziejów Rozprzy.

Czytaj więcej o: Dzieje Rozprzy w źródłach archiwalnych
Przejdź do - Conventa et Parlamenta. Studia i szkice z dziejów parlamentaryzmu

Conventa et Parlamenta. Studia i szkice z dziejów parlamentaryzmu

11 kwietnia 2017

Conventa et Parlamenta. Studia i szkice z dziejów parlamentaryzmu, pod red. Tomasza Matuszaka, Archiwum Państwowe w Piotrkowie Trybunalskim, Piotrków Trybunalski 2015, ss. 171, ISBN 978-83-936511-5-3.

Książka ta stanowi zbiór studiów i szkiców z dziejów parlamentaryzmu polskiego i szerzej rozumianego parlamentaryzmu światowego. Oprócz tekstów poświęconych rozwojowi sejmu polskiego w kolejnych jego odsłonach, w niniejszym tomie prześledzić można również funkcjonowanie sejmików szlacheckich, działanie takich organów władzy jak osiemnastowieczna Rada Nieustająca, czy prace Sejmu Wielkiego u schyłku I Rzeczypospolitej. Dla archiwistów interesujące zapewne będą opracowania poświęcone zachowanym pamiątkom przeszłości – źródłom archiwalnym, bezpośrednio związanym z funkcjonowaniem sejmów, jak i te które zachowały się w archiwach rodowych gromadzonych w archiwach państwowych. Ostatnią grupę stanowią teksty poświęcone funkcjonowaniu parlamentów i efektów ich prac w największych państwach starego i nowego świata – Rosji i Stanów Zjednoczonych Ameryki Północnej.

Czytaj więcej o: Conventa et Parlamenta. Studia i szkice z dziejów parlamentaryzmu

Rozwiń Metryka

Podmiot udostępniający informację:
Data utworzenia:2016-01-23
Data publikacji:2016-01-23
Osoba sporządzająca dokument:
Osoba wprowadzająca dokument:Robert Hałaczkiewicz
Liczba odwiedzin:3543