Jesteś tutaj: Start / Kronika wydarzeń

Kronika wydarzeń

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF

 

 

Artykuły

Przejdź do - Uroczysta prezentacja monety okolicznościowej w siedzibie Narodowego Banku Polskiego Oddział Okręgowy w Łodzi

Uroczysta prezentacja monety okolicznościowej w siedzibie Narodowego Banku Polskiego Oddział Okręgowy w Łodzi

7 marca 2019

W związku z przypadającą w 2019 r. 100. rocznicą podpisania „Dekretu o archiwach państwowych i opiece nad archiwaliami” Narodowy Bank Polski wyemitował okolicznościową „archiwalną” monetę, której konsultantem merytorycznym ze strony archiwów państwowych jest dr Tomasz Matuszak – Dyrektor Archiwum Państwowego w Piotrkowie Trybunalskim. Na szczeblu krajowym numizmat prezentowany był w dniu 7 lutego 2019 r. w Zamku Królewskim w Warszawie, natomiast w dniu 6 marca 2019 r. jego regionalna odsłona miała miejsce w siedzibie Narodowego Banku Polskiego Oddział Okręgowy w Łodzi.

Maciej Hubka / Tomasz Matuszak
Czytaj więcej o: Uroczysta prezentacja monety okolicznościowej w siedzibie Narodowego Banku Polskiego Oddział Okręgowy w Łodzi
Przejdź do - Szkic do portretu zbiorowego tomaszowskich archiwistów

Szkic do portretu zbiorowego tomaszowskich archiwistów

4 marca 2019

W dniu 28 lutego 2019 r. w siedzibie naszego Oddziału w Tomaszowie Mazowieckim miał miejsce odczyt współorganizowany przez Archiwum Państwowe w Piotrkowie Trybunalskim oraz Polskie Towarzystwo Historyczne Koło w Tomaszowie Mazowieckim. Prelekcję pt. „Szkic do portretu zbiorowego tomaszowskich archiwistów. W 100-lecie niepodległej archiwistyki polskiej” wygłosiła mgr Zofia Zielińska – pracownik AP w Piotrkowie Trybunalskim.

Czytaj więcej o: Szkic do portretu zbiorowego tomaszowskich archiwistów
Przejdź do - II Siedleckie Spotkania Archiwoznawcze – konferencja naukowa

II Siedleckie Spotkania Archiwoznawcze – konferencja naukowa

20 lutego 2019

W dniach 14-15 lutego 2019 r. w Siedlcach odbyła się druga konferencja naukowa z cyklu „Siedleckie Spotkania Archiwoznawcze”. Hasło przewodnie konferencji brzmiało: „Archiwa w Polsce: wczoraj - dziś - jutro. 100 lat archiwów państwowych”. Przedsięwzięcie to związane było ze 100-leciem archiwów państwowych, popularyzacją ich działalności i zasobu.

Czytaj więcej o: II Siedleckie Spotkania Archiwoznawcze – konferencja naukowa
Przejdź do - Odczyt „Okrągły Stół i wybory 4 czerwca 1989 r.”

Odczyt „Okrągły Stół i wybory 4 czerwca 1989 r.”

12 lutego 2019

W dniu 8 lutego 2019 r. w Miejskim Centrum Kultury Filia Dzielnicowy Ośrodek Kultury w Tomaszowie Mazowieckim odbyło się kolejne spotkanie z cyklu „Historie dalekie i bliskie”. Organizatorami oprócz gospodarza byli: Archiwum Państwowe w Piotrkowie Trybunalskim oraz Polskie Towarzystwo Historyczne Koło w Tomaszowie Mazowieckim.

Czytaj więcej o: Odczyt „Okrągły Stół i wybory 4 czerwca 1989 r.”
Przejdź do - Odznaczenia państwowe dla piotrkowskich archiwistów oraz uroczystości z okazji setnej rocznicy utworzenia archiwów państwowych

Odznaczenia państwowe dla piotrkowskich archiwistów oraz uroczystości z okazji setnej rocznicy utworzenia archiwów państwowych

8 lutego 2019

W dniu 7 lutego 2019 r. – w 100. Rocznicę podpisania przez Naczelnika Państwa Józefa Piłsudskiego „Dekretu o organizacji archiwów państwowych i opiece nad archiwaliami”, a zarazem 100-lecia działalności Archiwum Państwowego w Piotrkowie Trybunalskim, Złotymi Medalami za Długoletnią Służbę odznaczeni zostali piotrkowscy archiwiści.

Czytaj więcej o: Odznaczenia państwowe dla piotrkowskich archiwistów oraz uroczystości z okazji setnej rocznicy utworzenia archiwów państwowych
Przejdź do - O konspiracji na „ziemi tomaszowskiej” w latach 1939-1945 – odczyt w Oddziale w Tomaszowie Mazowieckim

O konspiracji na „ziemi tomaszowskiej” w latach 1939-1945 – odczyt w Oddziale w Tomaszowie Mazowieckim

25 stycznia 2019

W dniu 24 stycznia 2019 r. w siedzibie naszego Oddziału w Tomaszowie Mazowieckim miał miejsce odczyt współorganizowany przez Archiwum Państwowe w Piotrkowie Trybunalskim oraz Polskie Towarzystwo Historyczne Koło w Tomaszowie Mazowieckim. Prelekcję pt. „Trudna historia konspiracji na ziemi tomaszowskiej w latach 1939-1945” wygłosił dr Maciej Hubka – pracownik AP w Piotrkowie Tryb.

Czytaj więcej o: O konspiracji na „ziemi tomaszowskiej” w latach 1939-1945 – odczyt w Oddziale w Tomaszowie Mazowieckim
Przejdź do - Wycieczka ze Szkoły Podstawowej w Dobryszycach

Wycieczka ze Szkoły Podstawowej w Dobryszycach

21 grudnia 2018

W dniu 19 grudnia 2018 r. w siedzibie Archiwum Państwowego w Piotrkowie Trybunalskim gościli uczniowie Szkoły Podstawowej w Dobryszycach. Przedmiotem nietypowej lekcji historii był zarówno dzieje i zadania realizowane przez archiwum, jak również informacje o jego zasobie.

Czytaj więcej o: Wycieczka ze Szkoły Podstawowej w Dobryszycach
Przejdź do - "Bracia Stępniewscy po stu latach"

"Bracia Stępniewscy po stu latach"

15 grudnia 2018

W dniu 13 grudnia w Archiwum Państwowym w Piotrkowie Trybunalskim Oddział w Tomaszowie Mazowieckim miał miejsce wykład na temat Bracia Stępniewscy po stu latach. Wygłosił go mgr Zbigniew Milczarek – nauczyciel języka polskiego w Szkole Podstawowej nr 13 w Tomaszowie Mazowieckim.

Czytaj więcej o: "Bracia Stępniewscy po stu latach"
Przejdź do - Polsko-ukraińska konferencja naukowa i prezentacja wystawy w Mikołajowie (Ukraina)

Polsko-ukraińska konferencja naukowa i prezentacja wystawy w Mikołajowie (Ukraina)

15 grudnia 2018

W dniach 9-12 grudnia 2018 r. z wizytą służbową na Ukrainie przebywali przedstawiciele Archiwum Państwowego w Piotrkowie Trybunalskim – dr Tomasz Matuszak (dyrektor archiwum), dr Maciej Hubka i mgr Michał Ordak. Delegacja piotrkowskich archiwistów wzięła udział w obradach polsko-ukraińskiej konferencji naukowej oraz prezentacjach wystawy materiałów archiwalnych.

Czytaj więcej o: Polsko-ukraińska konferencja naukowa i prezentacja wystawy w Mikołajowie (Ukraina)
Przejdź do - Uczniowie z Sokołowa odwiedzili nasze Archiwum

Uczniowie z Sokołowa odwiedzili nasze Archiwum

5 grudnia 2018

Coraz bliżej świąteczna przerwa w nauce, a następnie ferie zimowe. Zawsze jest to dogodny czas do zacieśniania więzów rodzinnych – a mogą być to również „więzy rodzinno-archiwalne”. Do podjęcia zaszczytnej funkcji „rodzinnych archiwistów” oraz zainteresowania dziejami rodziny oraz regionu zachęcaliśmy naszych Gości – uczniów Szkoły Podstawowej w Sokołowie.

Czytaj więcej o: Uczniowie z Sokołowa odwiedzili nasze Archiwum

Rozwiń Metryka

Podmiot udostępniający informację:
Data utworzenia:2015-12-29
Data publikacji:2015-12-29
Osoba sporządzająca dokument:
Osoba wprowadzająca dokument:
Liczba odwiedzin:60829