Jesteś tutaj: Start / Kronika wydarzeń

Kronika wydarzeń

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF

 

 

Artykuły

Przejdź do - Zakłady Hilarego Landsberga w Tomaszowie - odczyt

Zakłady Hilarego Landsberga w Tomaszowie - odczyt

30 czerwca 2017

Kolejny odczyt zorganizowany przez Archiwum Państwowe w Piotrkowie Trybunalskim i Polskie Towarzystwo Historyczne Koło w Tomaszowie Mazowieckim odbył się 29 czerwca 2017 r. w siedzibie tomaszowskiego Oddziału Archiwum Państwowego. Tym razem z prelekcją Historia Zakładów H. Landsberga w Tomaszowie Mazowieckim wystąpił historyk, regionalista, autor opracowań naukowych z zakresu historii gospodarczej Tomaszowa Mazowieckiego mgr Paweł Chwaliński. Przy pomocy prezentacji multimedialnej przedstawił dzieje fabryki od powstania w 1857 r. do wybuchu II wojny światowej w 1939 r.

Czytaj więcej o: Zakłady Hilarego Landsberga w Tomaszowie - odczyt
Przejdź do - „Człowiek i technika na polach bitew wojen światowych”

„Człowiek i technika na polach bitew wojen światowych”

28 czerwca 2017

W dniach 15-17 czerwca 2017 roku Narodowa Akademia Wojsk Lądowych im. hetmana Piotra Sahajdacznego we Lwowie po raz kolejny gościła w swoich murach uczestników międzynarodowej konferencji naukowej pod hasłem Людина і техніка у визначнх битвах світових воєн XX століття, której współorganizatorem był Uniwersytet Rzeszowski. Program obfitował w wiele interesujących wystąpień, które referenci prezentowali zarówno w ramach obrad plenarnych, jak również i czterech sekcjach obejmujących następujące zagadnienia: historia rozwoju i doskonalenia uzbrojenia i sprzętu wojskowego, rozwój sztuki wojennej w bitwach wojen światowych XX wieku, historia wojen światowych w biografiach oraz  100-lecie odrodzenia wojska ukraińskiego.

Czytaj więcej o: „Człowiek i technika na polach bitew wojen światowych”
Przejdź do - „Powstania i rewolucje na Ukrainie i w Polsce”

„Powstania i rewolucje na Ukrainie i w Polsce”

28 czerwca 2017

Czarnomorski Narodowy Uniwersytet im. Piotra Mohyły w Mikołajewie w dniach 8-11 czerwca 2017 r. gościł w swoich murach uczestników międzynarodowej konferencji pod hasłem Повстання і революції в Україні та Полщі: історичний, політичний і міжнародний аспекти (до100-річчя Ураїнскої революції 1917-1921 рр.). Wśród referentów konferencji zrealizowanej w ramach 11. Olbian Forum, aktywnym uczestnikiem był dr Tomasz Matuszak, który zaprezentował wystąpienie nt. Документи учасників української революції 1918-1920 рр. в архіві Пйотркува Трибунальського. Referat wygłoszony w języku rosyjskim wzbogacony został prezentacją multimedialną, co wzbudziło zainteresowanie słuchaczy wyrażone w licznych pytaniach adresowanych do prelegenta. Obrady miały miejsce w dniu 8 czerwca w Mikołajewie, a następnie przez trzy dni kontynuowane były w miejscowości Koblevo nad Morzem Czarnym.

Czytaj więcej o: „Powstania i rewolucje na Ukrainie i w Polsce”
Przejdź do - Pierwsze wieki Piotrkowa

Pierwsze wieki Piotrkowa

13 czerwca 2017

Tegoroczny Jubileusz 800-lecia Piotrkowa Trybunalskiego obfituje w wiele wydarzeń kulturalnych i naukowych. Jednym z nich była Ogólnopolska Konferencja Naukowa „Pierwsze wieki Piotrkowa”, zorganizowana w dniu 12 czerwca 2017 r. przez Instytut Historii i Stosunków Międzynarodowych Filii UJK w Piotrkowie Trybunalskim.

Czytaj więcej o: Pierwsze wieki Piotrkowa
Przejdź do - Adiutanci generała – gra miejska

Adiutanci generała – gra miejska

13 czerwca 2017

W dniu 9 czerwca 2017 roku w Piotrkowie Trybunalskim miała miejsce gra miejska, zrealizowana pod hasłem „Adiutanci generała”, zorganizowana przez Centrum Informacji Turystycznej w Piotrkowie Trybunalskim. Jej partnerem było również Archiwum Państwowe w Piotrkowie Trybunalskim. Tytułowym generałem – osobą z którą wiązała się bezpośrednio tematyka gry – był gen. Stefan Rowecki ps. „Grot”, pochodzący z Piotrkowa Komendant Główny Armii Krajowej.

Czytaj więcej o: Adiutanci generała – gra miejska
Przejdź do - Międzynarodowy Dzień Archiwów 2017

Międzynarodowy Dzień Archiwów 2017

13 czerwca 2017

W dniu 8 czerwca 2017 r., w piotrkowskiej siedzibie archiwum zrealizowano tegoroczne obchody Międzynarodowego Dnia Archiwów pod hasłem „Tajniki Konspiracji Piotrkowskiej. W 75. Rocznicę powołania Armii Krajowej”. Współorganizatorami wydarzenia były Koła Polskiego Towarzystwa Historycznego w Piotrkowie Trybunalskim i Tomaszowie Mazowieckim. Już od wielu lat MDA jest wspaniałą okazją do podzielenia się ze społeczeństwem wiedzą o naszej pracy i jej efektach. W tym roku Archiwum Państwowe w Piotrkowie Trybunalskim przygotowało dla uczestników imprezy szereg atrakcji, zapełniając program dnia m.in. pokazami filmu, prezentacjami wystaw oraz warsztatami historyczno-archiwalnymi.

Czytaj więcej o: Międzynarodowy Dzień Archiwów 2017
Przejdź do - Piotrków Trybunałów Koronnych

Piotrków Trybunałów Koronnych

12 czerwca 2017

Piotrków Trybunalski swą nazwą nawiązuje do ważnego okresu w swych dziejach, kiedy to w mieście nad Strawą w 1578 r. ulokowano jedną z dwóch siedzib Trybunału Koronnego. Iudicium Ordinarium Generale Tribunalis Regni – bo tak brzmiała łacińska nazwa najwyższego sądu szlacheckiego przedrozbiorowej Rzeczypospolitej, zbierał się na swe piotrkowskie sesje do 1792 r., czyniąc tym samym z ówczesnego Piotrkowa jeden z najważniejszych ośrodków staropolskiego wymiaru sprawiedliwości.

Czytaj więcej o: Piotrków Trybunałów Koronnych
Przejdź do - „Na tropach Billa” – gra miejska w Piotrkowie Trybunalskim

„Na tropach Billa” – gra miejska w Piotrkowie Trybunalskim

1 czerwca 2017

Do tego, by poznawać historię, a szczególnie dzieje regionalne, każda okazja jest dobra. Zwłaszcza kiedy łączy się przyjemne z pożytecznym. W dniu 26 maja 2017 r. w Piotrkowie Trybunalskim zorganizowano grę miejską „Na tropach Billa”. Na kilka godzin uczniowie piotrkowskich szkół przenieśli się w czasie do okresu II wojny światowej. Partnerem gry było również Archiwum Państwowe w Piotrkowie Trybunalskim.

Czytaj więcej o: „Na tropach Billa” – gra miejska w Piotrkowie Trybunalskim
Przejdź do - Aktualne problemy archiwistyki i zarządzania dokumentami

Aktualne problemy archiwistyki i zarządzania dokumentami

1 czerwca 2017

W dniu 20 maja 2017 r. w Lublinie już po raz drugi miały miejsce obrady Międzynarodowego Seminarium Naukowo-Dydaktycznego. Tym razem wystąpienia skupione zostały w obrębie hasła przewodniego seminarium „Aktualne problemy archiwistyki i zarządzania dokumentami”. Obrady rozpoczęły się o godz. 9.00 w gościnnych murach Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej, a kolejne panele miały miejsce w Archiwum Państwowym w Lublinie i Instytucie Pamięci Narodowej. Wiele interesujących wystąpień zaprezentowali goście z Ukrainy i Rosji oraz reprezentanci krajowych ośrodków akademickich i instytucji różnej proweniencji (m.in.: UMK, UMCS, AAN w Warszawie, AP w Toruniu).

 Wśród referentów w ramach obrad plenarnych głos zabrał dr Tomasz Matuszak – dyrektor Archiwum Państwowego w Piotrkowie Trybunalskim z wystąpieniem na temat Zarządzanie dokumentacją na „przedpolu archiwalnym” – wybrane problemy

Przejdź do - O sprawie Polski u końca II wojny światowej

O sprawie Polski u końca II wojny światowej

19 maja 2017

Maj jest miesiącem, w którym przypadają dwie ważne rocznice związane z II wojną światową. Pierwszą z nich jest 73. rocznica zdobycia przez 2 Korpus Polski wzgórza Monte Cassino 18 maja 1944 roku, co stanowi symbol polskiej waleczności i zaangażowania  polskich wojsk w działaniach koalicji antyhitlerowskiej. Drugą - podpisanie aktu bezwarunkowej kapitulacji Wermahtu 8 maja 1945 roku, co zostało uznane za koniec wojny w Europie. W nawiązaniu do obu tych wydarzeń w dniu 18 maja 2017 r. z odczytem Sprawa Polski a zakończenie II wojny światowej wystąpił w ramach kolejnego czwartkowego spotkania współorganizowanego przez APPT i PTH mgr Michał Ordak.

Czytaj więcej o: O sprawie Polski u końca II wojny światowej

Galeria

  • Powiększ zdjęcie dr Aleksy Piasta

    dr Aleksy Piasta

Rozwiń Metryka

Podmiot udostępniający informację:
Data utworzenia:2015-12-29
Data publikacji:2015-12-29
Osoba sporządzająca dokument:
Osoba wprowadzająca dokument:
Liczba odwiedzin:18439