100. Rocznica Bitwy Warszawskiej 1920 r.

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF

100 lat temu, w 1920 r. miała miejsce przełomowa kampania wojny polsko-rosyjskiej z lat 1919-1921. Bitwa Warszawska (13-25 sierpnia 1920 r.) była wielkim zwycięstwem Wojska Polskiego, które tocząc ciężkie walki powstrzymało i ostatecznie zmusiło do szybkiego odwrotu oddziały Robotniczo-Chłopskiej Armii Czerwonej. Zwycięstwo pozwoliło w perspektywie kilku miesięcy na podpisanie korzystnego dla strony polskiej zawieszenia broni, a następnie formalnego zakończenia wojny w postaci traktatu ryskiego z 18 marca 1921 r. Wojna ta była największym konfliktem zbrojnym stoczonym przez tworzone wówczas Wojsko Polskie o zachowanie niedawno odzyskanej niepodległości i określenie granic odradzającej się po ponad wiekowej niewoli Polski.

Za pośrednictwem poniższych informacji chcemy przybliżyć Wam szereg ciekawostek z dziejów tej wojny, a zatem drodzy miłośnicy historii – czy wiecie, że…

Artykuły

Przejdź do - Jak dokonał się „Cud nad Wisłą”?

Jak dokonał się „Cud nad Wisłą”?

14 sierpnia 2020

Wielkie zwycięstwo polskie wypracowane było przez sztabowców, dowódców liniowych i szeregowych żołnierzy. Zaprawieni w bojach weterani oraz pełni entuzjazmu, choć nie przeszkoleni do końca ochotnicy stanęli do walki przeciw wspólnemu niebezpieczeństwu. Zwycięstwo należało wypracować poprzez stworzenie przewagi na decydujących odcinkach frontu.

Czytaj więcej o: Jak dokonał się „Cud nad Wisłą”?
Przejdź do - Kto był autorem polskiego planu Bitwy Warszawskiej 1920 roku?

Kto był autorem polskiego planu Bitwy Warszawskiej 1920 roku?

12 sierpnia 2020

Stare przysłowie mówi, że sukces ma wielu ojców – zaś porażka jest sierotą. Plan bitwy zakładał związanie głównych sił bolszewickich na przedpolach Warszawy oraz wykonanie decydującego uderzenia na południowym odcinku frontu – gdzie zapewniono sobie wymaganą, znaczącą przewagę. Była to klasyczna zasada „ekonomii sił”.

Czytaj więcej o: Kto był autorem polskiego planu Bitwy Warszawskiej 1920 roku?
Przejdź do - Rozkaz Operacyjny Specjalny Nr 10000

Rozkaz Operacyjny Specjalny Nr 10000

10 sierpnia 2020

W dniu 10 sierpnia 1920 r., w obliczu zbliżającej się decydującej rozprawy z Robotniczo-Chłopską Armią Czerwoną, gen. Tadeusz Rozwadowski – szef Sztabu Generalnego Wojska Polskiego, wydał słynny Rozkaz Operacyjny Specjalny nr 10000 w którym dokonano zmian w pierwotnych koncepcjach przyszłej bitwy.

Czytaj więcej o: Rozkaz Operacyjny Specjalny Nr 10000
Przejdź do - Pociągi sztabowe

Pociągi sztabowe

7 sierpnia 2020

W czasie wojny obie walczące strony używały na masową skalę pociągów, w tym pociągów sztabowych. Jednym z takich ośrodków dowodzenia na torach posługiwał się Lew Trocki, który używał go jako ruchomego punktu dowodzenia armią.

Czytaj więcej o: Pociągi sztabowe

Rozwiń Metryka

Podmiot udostępniający informację:
Data utworzenia:2020-04-20
Data publikacji:2020-04-20
Osoba sporządzająca dokument:
Osoba wprowadzająca dokument:Aleksy Piasta
Liczba odwiedzin:3188