Jesteś tutaj: Start / 100 lat Archiwum

100 lat Archiwum

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF

Czy wiesz że…
Archiwum Państwowe w Piotrkowie Trybunalskim
obchodzi w 2019 r. jubileusz 100-lecia swej nieprzerwanej działalności?

W ten sposób nasze archiwum jest równolatkiem „Dekretu o organizacji archiwów państwowych i opiece nad archiwaliami z dnia 7 lutego 1919 r.” – a zatem i sieci archiwów państwowych w niepodległej Polsce.

Archiwum Państwowe w Piotrkowie Trybunalskim ma bogatą historię, która pisana była przez pokolenia archiwistów na przestrzeni ostatnich stu lat. Rok jubileuszowy skłania do wielu refleksji, zaś dzieje i zasób naszego archiwum stały się kanwą dwóch ważnych przedsięwzięć mających na celu zaprezentowanie dziejowego bogactwa naszego archiwum.

Pierwszym z nich jest publikacja pt. "W 100-lecie działalności Archiwum Państwowego w Piotrkowie Trybunalskim. Księga Jubileuszowa". Jest to bogato ilustrowane wydawnictwo albumowe, wydane przez Archiwum Państwowe w Piotrkowie Trybunalskim w ramach projektu wydawniczego w 2019 r. dzięki wsparciu Naczelnego Dyrektora Archiwów Państwowych.

Druga z archiwalnych propozycji to prezentacja multimedialna pt. „Archiwariusz Piotrkowski, czyli podróż do źródeł…” będąca cyfrową opowieścią o bogatej historii piotrkowskiego archiwum. Powstała ona w wyniku realizacji projektu edukacyjnego w 2019 r. dzięki wsparciu Naczelnego Dyrektora Archiwów Państwowych.

W związku z tym pragniemy zaprosić Państwa do podróży w czasie, prezentując wybrane wydarzenia i postaci z dziejów naszego archiwum.

Zatem – czy wiecie, że…?

Artykuły

Przejdź do - Styczniowe walki o Piotrków w 1945 r. przyczyniły się do strat w zasobie i wyposażeniu archiwum

Styczniowe walki o Piotrków w 1945 r. przyczyniły się do strat w zasobie i wyposażeniu archiwum

24 października 2019

Piotrkowscy archiwiści wykonywali swoje codzienne obowiązki w czasie, gdy walki o usunięcie z Piotrkowa niemieckich wojsk okupacyjnych wchodziły w decydującą fazę. W dniu 17 stycznia 1945 r. archiwum czynne było do godz. 10:00. Przez następnych kilkanaście godzin jednostki Armii Czerwonej prowadziły na ulicach miasta walki z garnizonem niemieckim. Ostatnie niemieckie punkty oporu padły w godzinach popołudniowych dnia 18 stycznia 1945 r.

Czytaj więcej o: Styczniowe walki o Piotrków w 1945 r. przyczyniły się do strat w zasobie i wyposażeniu archiwum
Przejdź do - W okresie II wojny światowej piotrkowscy archiwiści pilnie śledzili działania władz okupacyjnych w zakresie przewożenia materiałów archiwalnych

W okresie II wojny światowej piotrkowscy archiwiści pilnie śledzili działania władz okupacyjnych w zakresie przewożenia materiałów archiwalnych

11 października 2019

W okresie II wojny światowej los polskiego dziedzictwa narodowego – w tym również materiałów archiwalnych – był zagrożony ze względu na decyzje i działania władz okupacyjnych. Pracownicy Archiwum Państwowego w Piotrkowie dołożyli w tym czasie wszelkich możliwych starań w celu zabezpieczenia informacji o stanie zasobu archiwum, w którym to dochodziło do znaczących zmian w wyniku prowadzonej przez Niemców akcji przewożenia piotrkowskich akt do Poznania i Katowic.

Czytaj więcej o: W okresie II wojny światowej piotrkowscy archiwiści pilnie śledzili działania władz okupacyjnych w zakresie przewożenia materiałów archiwalnych
Przejdź do - 2 października 1944 r. – 75 lat temu zakończyło się Powstanie Warszawskie

2 października 1944 r. – 75 lat temu zakończyło się Powstanie Warszawskie

2 października 2019

Po upadku powstania archiwiści warszawscy – dr Józef Stojanowski, dr Jadwiga Karwasińska, mgr Jadwiga Jankowska i Adolf Erazm Mysłowski – trafili do naszego miasta zasilając kadrowo obsadę Archiwum Państwowego w Piotrkowie. Warto zaznaczyć, iż Adolf E. Mysłowski, najstarszy wiekiem czynny zawodowo archiwista w następnych latach kierował piotrkowskim archiwum.

Czytaj więcej o: 2 października 1944 r. – 75 lat temu zakończyło się Powstanie Warszawskie
Przejdź do - W okresie II wojny światowej pracownicy Archiwum Państwowego w Piotrkowie zaangażowani byli w działalność konspiracyjną

W okresie II wojny światowej pracownicy Archiwum Państwowego w Piotrkowie zaangażowani byli w działalność konspiracyjną

13 września 2019

W piotrkowskim archiwum częstym gościem był wówczas kpt. Adam Trybus ps. „Gaj” – cichociemny, od stycznia 1943 r. pełniący ważną funkcję szefa „Kedywu” Okręgu AK Łódź.

Czytaj więcej o: W okresie II wojny światowej pracownicy Archiwum Państwowego w Piotrkowie zaangażowani byli w działalność konspiracyjną

Rozwiń Metryka

Podmiot udostępniający informację:
Data utworzenia:2019-01-31
Data publikacji:2019-01-31
Osoba sporządzająca dokument:
Osoba wprowadzająca dokument:Michał Ordak
Liczba odwiedzin:3815