Jesteś tutaj: Start / 100 lat Archiwum

100 lat Archiwum

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF

Czy wiesz że…
Archiwum Państwowe w Piotrkowie Trybunalskim
obchodzi w 2019 r. jubileusz 100-lecia swej nieprzerwanej działalności?

W ten sposób nasze archiwum jest równolatkiem „Dekretu o organizacji archiwów państwowych i opiece nad archiwaliami z dnia 7 lutego 1919 r.” – a zatem i sieci archiwów państwowych w niepodległej Polsce.

Archiwum Państwowe w Piotrkowie Trybunalskim ma bogatą historię, która pisana była przez pokolenia archiwistów na przestrzeni ostatnich stu lat. Rok jubileuszowy skłania do wielu refleksji, zaś dzieje i zasób naszego archiwum stały się kanwą dwóch ważnych przedsięwzięć mających na celu zaprezentowanie dziejowego bogactwa naszego archiwum.

Pierwszym z nich jest publikacja pt. "W 100-lecie działalności Archiwum Państwowego w Piotrkowie Trybunalskim. Księga Jubileuszowa". Jest to bogato ilustrowane wydawnictwo albumowe, wydane przez Archiwum Państwowe w Piotrkowie Trybunalskim w ramach projektu wydawniczego w 2019 r. dzięki wsparciu Naczelnego Dyrektora Archiwów Państwowych.

Druga z archiwalnych propozycji to prezentacja multimedialna pt. „Archiwariusz Piotrkowski, czyli podróż do źródeł…” będąca cyfrową opowieścią o bogatej historii piotrkowskiego archiwum. Powstała ona w wyniku realizacji projektu edukacyjnego w 2019 r. dzięki wsparciu Naczelnego Dyrektora Archiwów Państwowych.

W związku z tym pragniemy zaprosić Państwa do podróży w czasie, prezentując wybrane wydarzenia i postaci z dziejów naszego archiwum.

Zatem – czy wiecie, że…?

Artykuły

Przejdź do - Rekonstruktorzy i archiwiści, czyli przepis na udaną akcję edukacyjną

Rekonstruktorzy i archiwiści, czyli przepis na udaną akcję edukacyjną

16 lipca 2020

Skuteczne, a więc i ciekawe dla odbiorcy prowadzenie akcji edukacyjnej i popularyzatorskiej stwarza liczne możliwości współpracy pomiędzy zróżnicowanymi partnerami. Cennym sojusznikiem w tego typu działalności jest szeroko rozumiane środowisko odtwórców/rekonstruktorów historii, co widać m.in. podczas wydarzeń upamiętniających Kampanię Polską 1939 r.

Czytaj więcej o: Rekonstruktorzy i archiwiści, czyli przepis na udaną akcję edukacyjną
Przejdź do - Archiwum i archiwalia można promować również podczas… „Pikniku NATO”

Archiwum i archiwalia można promować również podczas… „Pikniku NATO”

14 lipca 2020

O tym, że Archiwum Państwowe w Piotrkowie Trybunalskim od lat bierze aktywny udział w życiu kulturalnym Piotrkowa Trybunalskiego i szerzej rozumianego regionu, pisaliśmy już kilkukrotnie. Warto kwestię tą podnieść po raz kolejny, zwłaszcza w kontekście nietypowego wydarzenia, jakim był „Piknik NATO”.

Czytaj więcej o: Archiwum i archiwalia można promować również podczas… „Pikniku NATO”
Przejdź do - (Naj)młodsi archiwiści, czyli o edukacji archiwalnej wśród przedszkolaków

(Naj)młodsi archiwiści, czyli o edukacji archiwalnej wśród przedszkolaków

9 lipca 2020

Budowanie świadomości archiwalnej – wyczulenie na wartość dziejów rodzinnych i regionu, a w tym również na dokumentalne świadectwa przeszłości, może być prowadzone z powodzeniem również wśród najmłodszych mieszkańców regionu. Również do nich kierowana jest edukacyjna oferta naszego archiwum.

Czytaj więcej o: (Naj)młodsi archiwiści, czyli o edukacji archiwalnej wśród przedszkolaków
Przejdź do - „Piotrkowski Ekspres Żelazny” – czyli o tym, jak archiwiści świętowali 170-lecie „Wiedenki”

„Piotrkowski Ekspres Żelazny” – czyli o tym, jak archiwiści świętowali 170-lecie „Wiedenki”

7 lipca 2020

Zasób Archiwum Państwowego w Piotrkowie Trybunalskim to skarbnica wiedzy o dziejach regionu. Nic więc dziwnego, że archiwiści nie tylko angażują się w lokalne inicjatywy kulturalne i naukowe, lecz często również są inicjatorami takich wydarzeń. Doskonałym przykładem tego typu działalności była realizacja projektu edukacyjnego o nazwie „Piotrkowski Ekspres Żelazny”. 

Czytaj więcej o: „Piotrkowski Ekspres Żelazny” – czyli o tym, jak archiwiści świętowali 170-lecie „Wiedenki”

Rozwiń Metryka

Podmiot udostępniający informację:
Data utworzenia:2019-01-31
Data publikacji:2019-01-31
Osoba sporządzająca dokument:
Osoba wprowadzająca dokument:Michał Ordak
Liczba odwiedzin:5268