W krytycznych momentach kampanii 1920 r. powołana została Rada Obrony Państwa

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF

8 lipca 2020

Latem 1920 r. dowodzone przez Michaiła Tuchaczewskiego oddziały Robotniczo-Chłopskiej Armii Czerwonej rozpoczęły pochód ku Wiśle. Tygodnie walk i marszy odwrotowych nadwyrężyły mocno siłę Wojska Polskiego. Niepodległy byt państwa polskiego znalazł się w śmiertelnym niebezpieczeństwie.

Rada Obrony Państwa (ROP) powołana została w dniu 1 lipca 1920 r., co było odpowiedzią na zdecydowanie pogarszającą się sytuację na froncie, a także wynikający z tego kryzys polityczny państwa. W związku z tym powołano więc tymczasowy organ, dysponujący pełnią władzy ustawodawczej i wykonawczej w zakresie wszelkich spraw związanych z prowadzeniem wojny i zawarciem pokoju. W skład ROP weszli: Naczelnik Państwa (przewodniczący), a także marszałek sejmu, dziesięciu posłów wybranych przez sejm, premier (zastępca przewodniczącego), oraz po trzech przedstawicieli rządu i wojska. Parlamentarzyści reprezentowali wszystkie kluby i koła poselskie. Oprócz dziesięciu swoich przedstawicieli, sejm powołał również ich zastępców. Rząd reprezentowali przedstawiciele resortów spraw zagranicznych, kolei żelaznych oraz aprowizacji. Stronę wojskową reprezentować mieli wskazani każdorazowo przez Naczelnego Wodza oficerowie Wojska Polskiego.

Zgodnie ze swymi ustawowymi kompetencjami ROP mogła ona decydować we wszystkich sprawach związanych z prowadzeniem i zakończeniem wojny oraz zawarciem pokoju. Do podstawowych zadań ROP przewidziano podniesienie morale w wojsku i społeczeństwie, skrócenie procesu legislacyjnego i przyspieszenie wykonywania obowiązującego prawa, rozstrzyganie w sprawach działań operacyjnych związanych z zagadnieniami politycznymi oraz sprawy związane z podjęciem rozmów pokojowych. W zakresie spraw podejmowanych przez Radę mogła ona wydawać rozporządzenia i zarządzenia, które miały być natychmiastowo realizowane. Konsekwencją rozporządzeń wydawanych przez ROP w kluczowych momentach wojny były szeroko zakrojone akcje formowania oddziałów ochotniczych, wsparcia materiałowego Wojska Polskiego oraz promowania postawy patriotycznej w społeczeństwie – co było również widoczne w ówczesnym Piotrkowie.

Galeria

  • Powiększ zdjęcie

Rozwiń Metryka

Podmiot udostępniający informację:
Data utworzenia:2020-07-08
Data publikacji:2020-07-08
Osoba sporządzająca dokument:
Osoba wprowadzająca dokument:Aleksy Piasta
Liczba odwiedzin:1280