Ochotnicy do Wojska Polskiego mogli liczyć na wsparcie ze strony społeczeństwa

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF

19 czerwca 2020

Wojsko Polskie w latach walk o niepodległość i granice 1918-1921 współtworzone było przez ochotników. Szczególnie duży udział mieli oni w pierwszych miesiącach formowania oddziałów wojskowych oraz w krytycznej kampanii latem 1920 r. Ich ofiarna postawa spotykała się z szacunkiem i wsparciem społeczeństwa.

Zarówno w przypadku ochotników, jak i żołnierzy pełniących służbę w wyniku poboru kolejnych roczników, wojna powodowała znaczącą „wyrwę” w ich życiu. Poświęcenie dla ojczyzny, narażenie swojego życia i cierpienie trudów walki i służby frontowej to ważny, ale nie jedyny aspekt życia żołnierza. Wstępując w szeregi Wojska Polskiego opuszczali oni swoje rodzinne domy, miejsca pracy, a w przypadku najmłodszych – uczniów i harcerzy – również szkoły i własne środowisko.

 Pięknym przykładem społecznego wsparcia dla młodych piotrkowian – uczniów i harcerzy, była działalność organizacji o nazwie Koło Opieki nad Uczniem-Żołnierzem i Harcerzem-Żołnierzem w Piotrkowie. Z zachowanych w zasobie Archiwum Państwowego w Piotrkowie Trybunalskim dokumentów wynika, że działacze tej organizacji wykazali się znaczną energią w zakresie wspierania ok. 300 chłopców – którzy latem 1920 r. jako ochotnicy stanęli w obronie ojczyzny, zaś po jesiennej demobilizacji borykali się z ciężarem powrotu do codzienności ucznia i harcerza. Wyniszczona gospodarczo Polska potrzebowała młodego pokolenia patriotów, którzy swe talenty mogli rozwijać w oparciu o kontynuowanie przerwanej edukacji. To właśnie na zabezpieczenie tych potrzeb zdemobilizowanej młodzieży, piotrkowscy społecznicy starali się pozyskać środki finansowe.

Galeria

  • Powiększ zdjęcie

Rozwiń Metryka

Podmiot udostępniający informację:
Data utworzenia:2020-06-19
Data publikacji:2020-06-19
Osoba sporządzająca dokument:
Osoba wprowadzająca dokument:Aleksy Piasta
Liczba odwiedzin:1071