W dziejach Archiwum Państwowego w Piotrkowie Trybunalskim ważne miejsce odgrywały kobiety, czego przykładem jest m.in. postać Marii Karbowskiej

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF

7 maja 2020

Na przestrzeni ponad stu lat historii Archiwum Państwowego w Piotrkowie Trybunalskim, w jego dziejach nie zabrakło również ważnej i odpowiedzialnej roli archiwistek. Jedna z nich – Maria Karbowska, przez wiele lat kierowała działalnością naszego archiwum.

Począwszy od wspomnianych już dietariuszek czasowych z pierwszych lat działalności archiwum, poprzez pobyt w Piotrkowie przybyłych tu po upadku powstania warszawskiego 1944 r. archiwistek warszawskich - dr Jadwigi Karwasińskiej, mgr Jadwigi Jankowskiej, aż do czasów współczesnych kobiety były i są obecne w archiwalnym życiu trybunalskiego grodu. Tym razem przypominamy postać Marii Karbowskiej (1904-1991). Pochodziła ona z rodziny o bogatych tradycjach patriotycznych. Jej ojciec – Józef Karbowski, był przedwojennym piotrkowskim działaczem politycznym i społecznym, członkiem Polskiej Organizacji Wojskowej oraz Narodowego Związku Robotniczego. Wychowywana w domu przepełnionym patriotyzmem Maria Karbowska, nauki pobierała m.in. w 8-Klasowym Gimnazjum Żeńskim Heleny Trzcińskiej, gdzie wyróżniana była za wzorowe zachowanie i celujące postępy w nauce.

Do pracy w Archiwum Państwowym w Piotrkowie Trybunalskim Maria Karbowska trafiła w trudnych latach II wojny światowej, podejmując zatrudnienie w 1942 r. Jej zaangażowanie widoczne m.in. w porządkowaniu archiwum po okresie okupacji, zaowocowało dekadę później, kiedy to objęła po dr. Stefanie Rosiaku funkcję kierownika piotrkowskiego archiwum – wówczas Powiatowego Archiwum Państwowego w Piotrkowie Trybunalskim. Maria Karbowska kierowała archiwum do swego przejścia na emeryturę w 1969 r. Pod jej kierownictwem archiwum realizowało liczne działania z zakresu edukacji i popularyzacji w formie dni otwartych i wystaw archiwalnych, czy pogadanek. Za swe zaangażowanie wielokrotnie dekorowana była różnymi odznaczeniami, m.in. Odznaką Honorową Za Zasługi Dla Archiwistyki (1978 r., legitymacja nr 85), Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski (1981), czy też Złotym Krzyżem Zasługi (1967).

Galeria

  • Powiększ zdjęcie
  • Powiększ zdjęcie

Rozwiń Metryka

Podmiot udostępniający informację:
Data utworzenia:2020-05-07
Data publikacji:2020-05-07
Osoba sporządzająca dokument:
Osoba wprowadzająca dokument:Aleksy Piasta
Liczba odwiedzin:1148