Ogólnopolska konferencja naukowa pt. „Prasa opozycyjna w Polsce w latach 1945-1990”

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF

18 grudnia 2017

Archiwum Państwowe w Kaliszu wraz z Kaliskim Towarzystwem Przyjaciół Nauk oraz Państwową Wyższą Szkołą Zawodową im. Prezydenta Stanisława Wojciechowskiego w Kaliszu zorganizowało ogólnopolską konferencję Prasa opozycyjna w Polsce w latach 1945-1990, która odbyła się 15 grudnia 2017 roku w sali Urzędu Miasta w Kaliszu. Honorowy patronat nad konferencją objęli: Naczelny Dyrektor Archiwów Państwowych dr Wojciech Woźniak, Prezes Instytutu Pamięci Narodowej dr Jarosław Szarek oraz Prezydent Miasta Kalisza Grzegorz Sapiński.

Celem konferencji było podzielenie się uwagami i przemyśleniami na temat różnego rodzaju druków wydawanych przez ugrupowania opozycyjne w okresie tzw. Polski Ludowej, które ograniczała działalność cenzury.

Na konferencję licznie przybyli mieszkańcy Kalisza, działacze opozycyjni oraz młodzież szkolna. Zebranych w imieniu organizatorów powitała Dyrektor Archiwum Państwowego w Kaliszu dr Grażyna Schlender. Następnie odczytano listy od Wicepremiera, Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego prof. Piotra Glińskiego oraz Prezesa Instytutu Pamięci Narodowej dr. Jarosława Szarka.

Podczas obrad wygłoszono czternaście ze znajdujących się w programie piętnastu referatów. Ich autorami byli naukowcy reprezentujący wyższe uczelnie, Instytut Pamięci Narodowej oraz archiwa państwowe. Jednym z nich był kierownik tomaszowskiego Oddziału Archiwum Państwowego w Piotrkowie Trybunalskim dr Andrzej Wróbel, który wystąpił z tematem: Droga do prawdy – Biuletyn organizacji związkowej w Zakładach Włókien Chemicznych Chemitex-Wistom „NSZZ Solidarność informuje”. Przybliżył on w nim rolę i znaczenie biuletynu organizacji związkowej NSZZ „Solidarność” w największym wówczas zakładzie przemysłowym Tomaszowa.
Jednym z moderatorów konferencji był dyrektor Archiwum Państwowego w Piotrkowie Trybunalskim dr Tomasz Matuszak.

Galeria

  • Powiększ zdjęcie
  • Powiększ zdjęcie
  • Powiększ zdjęcie
  • Powiększ zdjęcie
  • Powiększ zdjęcie
  • Powiększ zdjęcie

Rozwiń Metryka

Podmiot udostępniający informację:
Data utworzenia:2017-12-18
Data publikacji:2017-12-18
Osoba sporządzająca dokument:
Osoba wprowadzająca dokument:Michał Ordak
Liczba odwiedzin:838