Zebranie naukowe siedzibie Archiwum Państwowego w Łodzi

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF

1 grudnia 2017

W dniu 1 grudnia 2017 roku w siedzibie Archiwum Państwowego w Łodzi miało miejsce zebranie naukowe wspólne dla Archiwów Państwowych w Łodzi i Piotrkowie Trybunalskim. W zebraniu licznie wzięli udział pracownicy obu archiwów.

Zebrani w sali konferencyjno-wystawienniczej archiwiści mieli możliwość wysłuchania referatu pt. „Społeczeństwo regionu piotrkowskiego wobec wojny polsko-rosyjskiej 1919-1921”, który wygłosił dr Maciej Hubka z Archiwum Państwowego w Piotrkowie Trybunalskim. Wojna ta była ważnym etapem na drodze do utrzymania młodej wówczas niepodległości Polski oraz określenia jej wschodnich granic. Dr Maciej Hubka na potrzeby zebrania naukowego przygotował materiał w oparciu o autoreferat swojej rozprawy doktorskiej, co w naturalny sposób przesuwało ciężar narracji w kierunku zagadnień z zakresu metodologii badań oraz wykorzystania źródeł archiwalnych. Omawiając kierunki swych poszukiwań oraz podstawowe cele badawcze, omawiał zarazem przebieg poboru wojskowego, wojennych świadczeń ludności oraz postaw organizacji społecznych i partii politycznych ówczesnego regionu piotrkowskiego. Wystąpienie to spotkało się z zainteresowaniem uczestników zebrania, czego przykładem była późniejsza dyskusja.

W programie dnia zaznało się również wystąpienie dr Kamili Pawełczyk-Dury z Archiwum Państwowego w Łodzi. Zaprezentowała ona sprawozdania z udziału w Międzynarodowej Konferencji Naukowej „Archival Studies, Source Studies – Trends and Challenges” (Tbilisi, Gruzja, 25-27 października 2017 r.) oraz w „Warsztatach podsumowujących wdrożenie systemu ZoSIA w archiwach państwowych” zorganizowanych przez Naczelną Dyrekcję Archiwów Państwowych (Warszawa, 28.11.2017 r.).

Galeria

  • Powiększ zdjęcie
  • Powiększ zdjęcie
  • Powiększ zdjęcie

Rozwiń Metryka

Podmiot udostępniający informację:
Data utworzenia:2017-12-01
Data publikacji:2017-12-01
Osoba sporządzająca dokument:
Osoba wprowadzająca dokument:Michał Ordak
Liczba odwiedzin:863