Jesteś tutaj: Start / Wystawy on-line

Wystawy on-line

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF

Artykuły

Wokół Konstytucji 3 Maja 1791 r. Dzieje państwa i prawa z piotrkowskiej perspektywy

29 kwietnia 2021

230 lat temu, we wtorek dnia 3 maja 1791 r. miało miejsce jedno z najdonioślejszych wydarzeń w dziejach polskiego państwa i prawa. Tego dnia w Sali Senatorskiej Zamku Królewskiego w Warszawie uchwalono pierwszą w Europie i drugą na świecie ustawę zasadniczą – znaną dziś właśnie jako Konstytucja 3 Maja 1791 r. Dziś chcielibyśmy uhonorować kolejną rocznicę tego wydarzenia poprzez wystawę wirtualną, prezentującą szerszy kontekst dziejowy majowej Konstytucji z punktu widzenia dziejów regionu.

Czytaj więcej o: Wokół Konstytucji 3 Maja 1791 r. Dzieje państwa i prawa z piotrkowskiej perspektywy

Historia w liczbach i liczby w historii… Wokół powszechnego spisu ludności z 1921 roku

31 marca 2021

Dzieje spisów ludności i majątku sięgają czasów starożytnych. Ich opisy odnaleźć można w materiałach związanych z dziejami m.in. Imperium Rzymskiego, czy nawet na kartach Biblii. W średniowiecznej Anglii z polecenia Wilhelma Zdobywcy sporządzono kataster „Domesday Book” (XI w.), zaś pierwsze zestawienia statystyczne o podobnym charakterze w przedrozbiorowej Polsce sporządzono w II połowie XVIII wieku. W 2021 po raz kolejny Polacy objęci zostali spisem powszechnym.


Czytaj więcej o: Historia w liczbach i liczby w historii… Wokół powszechnego spisu ludności z 1921 roku

130 lat Szpitala Miejskiego w Tomaszowie Mazowieckim

22 lutego 2021

W 1891 roku otwarto w Tomaszowie Mazowieckim Szpital Miejski Św. Stanisława, wybudowany z inicjatywy znanego lekarza i społecznika Jana Serafina Rodego. Był to niewielki, bo zaledwie 40 łóżkowy ośrodek, zlokalizowany przy ul. św. Antoniego 41. Większość kosztów jego budowy pokryli właściciele tomaszowskich zakładów przemysłowych.

Czytaj więcej o: 130 lat Szpitala Miejskiego w Tomaszowie Mazowieckim

Karnawał „Solidarności” w zbiorach Archiwum Państwowego w Piotrkowie

8 września 2020

W 2020 roku mija 40 lat od czasu, gdy za sprawą Porozumienia Gdańskiego zrodziło się w Polsce powszechne pragnienie wolności. Późniejsze zdarzenia dowiodły, że nie była to jednorazowa wielka feta, ale codzienna, mozolna walka z silnym przeciwnikiem. Powstał wówczas Niezależny Samorządny Związek Zawodowy „Solidarność”. Był on wyjątkowym ruchem społecznym, który na zawsze odmienił oblicze Polski i Europy. Bez „Solidarności” nie byłoby obecnie wolności – to niepodważalny fakt. W okresie 1980-1981 po raz pierwszy od wielu lat społeczeństwo postanowiło o istotnych dla kraju kwestiach. To wówczas narodziła się lokalna samorządność i został zainicjowany proces budowy społeczeństwa obywatelskiego, który trwa do dzisiaj.

Czytaj więcej o: Karnawał „Solidarności” w zbiorach Archiwum Państwowego w Piotrkowie

Rozwiń Metryka

Podmiot udostępniający informację:
Data utworzenia:2015-12-29
Data publikacji:2015-12-29
Osoba sporządzająca dokument:
Osoba wprowadzająca dokument:
Liczba odwiedzin:38151