Konstytucja 3 Maja 1791 r.

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF

W 2021 r. obchodzimy 230. Rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja 1791 r. Była to pierwsza w Europie i druga na świecie (po konstytucji Stanów Zjednoczonych Ameryki Północnej, która weszła w życie w 1789 r.) ustawa zasadnicza, regulująca ustrój państwa. Uchwalenie Konstytucji 3 Maja 1791 r. miało zarówno swój kontekst historyczny, jak również i konsekwencje. Najważniejszą z tych drugich, obecnych i widocznych również i dziś, jest waga tego wydarzenia historycznego dla polskiej świadomości historycznej i narodowej.

Archiwum Państwowe w Piotrkowie Trybunalskim, mające swoją siedzibę w mieście bezpośrednio związanym z dziejami polskiego państwa i prawa, podjęło w tym roku wiele inicjatyw mających na celu uhonorowanie wspomnianej rocznicy. Począwszy od wystaw plenerowych i multimedialnych, po obecność w mediach oraz uwzględnienie „konstytucyjnego kontekstu” w planowanych wydarzeniach kulturalnych, pragniemy wyjść naprzeciw wszystkim miłośnikom historii m.in. dzięki prezentowanej Państwu zakładce multimedialnej. Poprzez kolejne, krótkie „encyklopedyczne” wpisy, będziemy prowadzić Was poprzez szerzej rozumiane dzieje dawnego polskiego państwa i prawa, odnosząc wydarzenia i procesy z historii Polski do przykładów zakorzenionych w dziejach naszego regionu. Zapraszamy do wspólnej wędrówki z archiwaliami w tle.

Artykuły

Przejdź do - Symbolika wolności

Symbolika wolności

20 grudnia 2021

Uchwalenie Konstytucji 3 Maja 1791 r. odbywało się – jak już wcześniej w naszej opowieści ukazaliśmy – w czasach dla Polski krytycznych. W okresie walk o niepodległość i granice pamięć o tym wydarzeniu była jednym ze sposobów „krzepienia serc”. W XX wieku – również dla Polski trudnym – wyrazy pamięci historycznej pełniły rolę symboli wolności.

Czytaj więcej o: Symbolika wolności
Przejdź do - Ku szerszej refleksji historycznej

Ku szerszej refleksji historycznej

15 grudnia 2021

Obchody rocznicowe zazwyczaj są okazjami do spojrzenia na przywoływane wydarzenia historyczne z o wiele szerszej perspektywy. Nowy punkt widzenia może być wynikiem sięgnięcia do innych wydarzeń, czy epok historycznych. Bywa też, że punktem odniesienia jest konkretny obszar geograficzny – a więc i regionalistyka.

Czytaj więcej o: Ku szerszej refleksji historycznej
Przejdź do - 3 maja 1945 r. w Piotrkowie

3 maja 1945 r. w Piotrkowie

9 grudnia 2021

Obchody rocznicowe Konstytucji 3 Maja 1791 r. były jednymi z pierwszych uroczystości zorganizowanych w Piotrkowie Trybunalskim po likwidacji okupacji niemieckiej u schyłku II wojny światowej.

Czytaj więcej o: 3 maja 1945 r. w Piotrkowie
Przejdź do - Dzień Dumy Narodowej

Dzień Dumy Narodowej

30 listopada 2021

W międzywojennej Polsce, powstałej w ogniu walk i strat z lat 1914-1921, scalonej z trzech naznaczonych latami niewoli dzielnic rozbiorowych, wspólna historia i tradycja były jednym z podstawowych elementów konsolidujących społeczeństwo i państwo. Nie bez powodu więc kolejne rocznice uchwalenia Konstytucji 3 Maja 1791 r. były chętnie wspominane przez różne ugrupowania i stowarzyszenia.

Czytaj więcej o: Dzień Dumy Narodowej
Przejdź do - Rok 1920. Czynem jest służba Ojczyźnie

Rok 1920. Czynem jest służba Ojczyźnie

23 listopada 2021

Zakończenie I wojny światowej i odzyskanie niepodległości przez Polskę w 1918 r. nie były końcem drogi ku wolności, lecz jednym z jej ostatnich etapów. Młoda Polska umacniała swą suwerenność i wykuwała swoje granice w ogniu walk zbrojnych i działań dyplomatycznych. Również wówczas pamięć o majowej konstytucji miała duże znaczenie.

Czytaj więcej o: Rok 1920. Czynem jest służba Ojczyźnie
Przejdź do - Uroczysty czwartkowy wieczór w 1917 r.

Uroczysty czwartkowy wieczór w 1917 r.

16 listopada 2021

W okresie wojny i okupacji z lat 1914-1918 piotrkowskie środowiska patriotyczne organizowały liczne przedsięwzięcia z historią w tle. Z reguły wiązały się one z inicjatywą pozyskania środków finansowych i materiałowych na rzecz m.in. Legionów Polskich, czy też pomocy najbardziej potrzebującym. Podobnie było w przypadku obchodów rocznicowych uchwalenia Konstytucji 3 Maja, jakie piotrkowianie podjęli w 1917 r.

Czytaj więcej o: Uroczysty czwartkowy wieczór w 1917 r.

Rozwiń Metryka

Podmiot udostępniający informację:
Data utworzenia:2021-05-19
Data publikacji:2021-05-19
Osoba sporządzająca dokument:
Osoba wprowadzająca dokument:Aleksy Piasta
Liczba odwiedzin:10916