Uroczysty czwartkowy wieczór w 1917 r.

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF

16 listopada 2021

W okresie wojny i okupacji z lat 1914-1918 piotrkowskie środowiska patriotyczne organizowały liczne przedsięwzięcia z historią w tle. Z reguły wiązały się one z inicjatywą pozyskania środków finansowych i materiałowych na rzecz m.in. Legionów Polskich, czy też pomocy najbardziej potrzebującym. Podobnie było w przypadku obchodów rocznicowych uchwalenia Konstytucji 3 Maja, jakie piotrkowianie podjęli w 1917 r.

Nieco światła na to przedsięwzięcie rzuca jeden z plakatów z zasobu Archiwum Państwowego w Piotrkowie Trybunalskim. W czwartek - 3 maja 1917 r. w sali Stowarzyszenia Rzemieślników przygotowano uroczysty wieczór ku czci Konstytucji 3 Maja 1791 r. W programie spotkania organizatorzy ujęli m.in. aranżacje muzyczne – wokalne i fortepianowe, a także deklamacje i przemowy. Udział w wydarzeniu był odpłatny, a ceny biletów wahały się od 6 koron do 50 halerzy (tj. połowy 1 korony). Całość tak zebranych środków miała być przeznaczona na Polską Macierz Szkolną – organizację kulturalno-oświatową, której działalność skupiała się na wspieraniu oświaty w społeczeństwie polskim.

Przytoczony przykład uroczystego wieczoru czwartkowego w 1917 r. ukazuje w jaki sposób świadomość historyczna łączona była z działalnością dobroczynną i prospołeczną na ostatnim etapie walk o odzyskanie przez Polskę niepodległości.

Galeria

  • Powiększ zdjęcie Uroczysty wieczór ku czci Konstytucji 3 Maja - plakat z 1917 r.

    Uroczysty wieczór ku czci Konstytucji 3 Maja - plakat z 1917 r.

Rozwiń Metryka

Podmiot udostępniający informację:
Data utworzenia:2021-11-16
Data publikacji:2021-11-16
Osoba sporządzająca dokument:
Osoba wprowadzająca dokument:Maciej Hubka
Liczba odwiedzin:1382