Przywilej króla Jana III dla miasta Piotrkowa z 1677 r.

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF

28 maja 2021

Idąc śladami swych najjaśniejszych poprzedników, również „Lew Lechistanu” – król Jan III Sobieski nie poskąpił dyplomu i swej królewskiej opieki trybunalskiemu miastu. Co ciekawe, potwierdzając wcześniejsze nadania odniósł się również do klęsk i zniszczeń, jakich zaznał Piotrków w II połowie XVII wieku (m.in. z powodu niedawnego wszak „potopu” szwedzkiego).

1677 d. 15 lutego w Warszawie przywilej Najjaśniejszego Jana III, którym wszystkie prawa i przywileje Miastu Piotrkowu służące, a szczególnie przywileje Najjaśniejszego Władysława IV 1633 d. 9-go Marca w Krakowie dany, a przez konstytucję zatwierdzony, Miastu Wójtostwo tameczne inkorporujący. Tudzież Najj. Michała powyższy to jest 1673 d. 20 Marca w Warszawie dany, jako i inny ordynację Poczty stanowiący, potwierdza i aprobuje. Nadto zaradzając uszczerbkowi praw, przywilejów, prerogatyw i wolności temuż Miastu służących, a przez pożary ogniowe i inne nieszczęścia przypadki zniszczałych i zatraconych, pozwala temuż Miastu wszystkich praw, przywilejów, wolności, swobód, prerogatyw i wszelkich innych zaszczytów i dobrodziejstw innym miastom polskim tako od książąt, jako i od królów nadanych i służących, całkowicie używać i niemi sie zaszczycać.

 

Tekst na podstawie:

Najstarsze Dokumenty Miasta Piotrkowa, Katalog wystawy z okazji 600-lecia nadania miastu prawa magdeburskiego 1404-2004, oprac. M. Gąsior, Piotrków Trybunalski 2004, s. 13.

Przywileje Miasta Piotrkowa przez królów polskich w wiekach XV, XVI, XVII i XVIII wystawione, red. M. Gąsior, Piotrków 1993, s. 24.

Galeria

  • Powiększ zdjęcie

Rozwiń Metryka

Podmiot udostępniający informację:
Data utworzenia:2021-05-28
Data publikacji:2021-05-28
Osoba sporządzająca dokument:
Osoba wprowadzająca dokument:Aleksy Piasta
Liczba odwiedzin:993