Przywilej Cechu Kupców w Piotrkowie potwierdzony przez króla Jana Kazimierza, 1659 r.

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF

20 maja 2021

Dzieje Piotrkowa – miasta sejmów i Trybunału Koronnego – nierozerwalnie związane są również z kupiectwem i lokalnym wytwórstwem. Dogodne położenie na szlakach handlowych prowadzących z północy na południe oraz z niezwykle atrakcyjnego handlowo wschodu na zachód, stworzyły dogodne podstawy ekonomiczne do rozwoju Piotrkowa w dawnych wiekach. Z tego też powodu kolejnym prezentowanym przez nas dokumentem jest przywilej królewski dla piotrkowskiego Cechu Kupców.

Dnia 7 maja 1659 roku Najjaśniejszy Jan Kazimierz potwierdza przywilej cechu kupców w Piotrkowie przez króla Kazimierza III [Jagiellończyka] w sobotę 27 stycznia roku 1487 nadany na zjeździe generalnym królestwa zwołanym do Piotrkowa, w którym kupcy piotrkowscy wszelka wolność w handlu, zwolnienie od cła w całym kraju i ustawę dla swojego cechu zwanego bractwem otrzymali, także prawo wyłączności prowadzenia handlu w mieście, gdzie obcy kupcy do Piotrkowa przybywający mogli sprzedawać swoje towary tylko w obecności króla kiedy na sejm tu przybywał. Jakikolwiek kupiec podejrzany o nieuczciwość w handlu i fałszowanie towarów, przybysz wystawiający towar na rynku bez zgody bractwa kupieckiego na handel w mieście, przez starostę albo burgrabiego miał być karany.

 Tekst na podstawie: Najstarsze Dokumenty Miasta Piotrkowa, Katalog wystawy z okazji 600-lecia nadania miastu prawa magdeburskiego 1404-2004, oprac. M. Gąsior, Piotrków Trybunalski 2004, s. 11.

Galeria

  • Powiększ zdjęcie

Rozwiń Metryka

Podmiot udostępniający informację:
Data utworzenia:2021-05-20
Data publikacji:2021-05-20
Osoba sporządzająca dokument:
Osoba wprowadzająca dokument:Aleksy Piasta
Liczba odwiedzin:782