Agitacja komunistyczna i plany strajku powszechnego w marcu 1919 r.

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF

12 marca 2021

Działająca od grudnia 1918 r. Komunistyczna Partia Robotnicza Polski posiadała swoje struktury terenowe również w powiecie piotrkowskim. W początku marca 1919 r. komuniści usiłowali za pośrednictwem działających w regionie Rad Delegatów Robotniczych wzniecić strajk powszechny, planowany na dni 12-13 marca 1919 r.

O intensywnej antypaństwowej działalności agitacyjnej na terenie ówczesnego powiatu piotrkowskiego miejscowe władze policyjne informował Wacław J. Malanowski – piotrkowski komisarz rządu ludowego (odpowiednik starosty). Wówczas to, w dniu 7 marca 1919 r. ostrzegano przed próbami wzniecania strajków służby folwarcznej, co przekładało się również na komunistyczne próby radykalizacji nastrojów w środowiskach ludności wiejskiej.

Wykorzystując do swych celów współtworzone Rady Delegatów Robotniczych (RDR), komuniści planowali wzniecić w dniach 12-13 marca 1919 r. strajk powszechny na terenie całego kraju. Komunistyczna propaganda wymierzona była wówczas w polski wysiłek wojenny w ramach walk o utrzymanie niepodległości i określenie granic. Ostatecznie do planowanego strajku nie doszło, zaś rewolucyjne zapędy komunistów przyczyniły się do pogorszenia relacji z Polską Partą Socjalistyczną i stopniowego rozpadu Rad Delegatów Robotniczych.

Galeria

  • Powiększ zdjęcie

Rozwiń Metryka

Podmiot udostępniający informację:
Data utworzenia:2021-03-12
Data publikacji:2021-03-12
Osoba sporządzająca dokument:
Osoba wprowadzająca dokument:Aleksy Piasta
Liczba odwiedzin:3859