Legionista, samorządowiec, prawnik. Wacław Józef Malanowski

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF

4 marca 2021

W pierwszych latach po odzyskaniu przez Polskę niepodległości z Piotrkowem jak i ówczesnym powiatem piotrkowskim swoje losy związali ludzie o szczególnie barwnych życiorysach. Pełnili oni różne ważne funkcje publiczne – tak cywilne, jak i wojskowe. Dziś ich nazwiska często znajdują się na marginesie pamięci historycznej piotrkowian. Jednym z „cichych bohaterów” dziejów regionu był Wacław Józef Malanowski.

Z punktu widzenia dziejów regionu Wacław Józef Malanowski postrzegany być może głównie jako Komisarz Rządu Ludowego w Piotrkowie – czyli osoba piastująca stanowisko analogiczne do tego, jakie starosta powiatowy pełnił po organizacji powiatów latem 1919 r. Jako lokalny przedstawiciel władz centralnych W.J. Malanowski pełniąc powierzone mu obowiązki czuwał m.in. nad organizacją ładu administracyjnego, porządku publicznego, realizacją świadczeń na potrzeby Wojska Polskiego, itp. Wszystkie te działania realizował w kluczowych miesiącach końca 1918 i pierwszych miesięcy 1919 r., kiedy to odrodzone państwo polskie kształtowało się od podstaw. Tym bardziej należy podkreślić ogrom odpowiedzialności i pracy, jaki spoczywał na bohaterze naszej opowieści. O ilości i szerokiej tematyce podejmowanych działań świadczą m.in. dokumenty przechowywane w zasobie Archiwum Państwowego w Piotrkowie Trybunalskim.

Przywołując pamięć o „cichym bohaterze” piotrkowskiej historii, warto podkreślić, że zanim W. Malanowski objął stanowisko komisarza rządowego, odbył służbę polową w Legionach Polskich, a także działał w Polskiej Organizacji Wojskowej. Po opuszczeniu Piotrkowa w 1919 r. sprawował funkcję przewodniczącego Wydziału Powiatowego w Opocznie, a następnie komisarza cywilnego przy dowództwie 2 Armii Wojska Polskiego (1920 r.). Po okresie walk o niepodległość i granice był m.in. starostą augustowskim i notariuszem w Łucku.

 

Materiał ilustracyjny: Wikipedia.

Galeria

  • Powiększ zdjęcie Wacław Józef Malanowski - Komisarz Rządu Ludowego w Piotrkowie

    Wacław Józef Malanowski - Komisarz Rządu Ludowego w Piotrkowie

Rozwiń Metryka

Podmiot udostępniający informację:
Data utworzenia:2021-03-04
Data publikacji:2021-03-04
Osoba sporządzająca dokument:
Osoba wprowadzająca dokument:Aleksy Piasta
Liczba odwiedzin:3694