Rejestracja uchodźców wojennych w Brzezinach i Tomaszowie Mazowieckim

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF

25 lutego 2021

Zjawiskiem towarzyszącym w zasadzie każdej wojnie – choć oczywiście w różnej skali – są wojenne migracje ludności. Bywa i tak, że całe rodziny zmuszone są do pokonywania setek kilometrów w poszukiwaniu choćby namiastki pokoju. Tak też było i sto lat temu.

Wśród źródeł archiwalnych mówiących o zagadnieniach migracji wojennych, w zasobie Archiwum Państwowego w Piotrkowie Trybunalskim znajduje się również plakat z obwieszczeniem Dowództwa Żandarmerii Powiatowej w Brzezinach w sprawie rejestracji uchodźców z Litwy i Białorusi, z dnia 25 lutego 1919 r. Informuje on o zasadach rejestracji obcokrajowców przebywających na terenie powiatu brzezińskiego, którzy powinni zgodnie z polskim prawem ubiegać się o wydanie stosownych dokumentów.

 Badając dzieje regionów warto pamiętać, że zarówno w okresie I wojny światowej 1914-1918, jak również w latach walk o utrzymanie niepodległości i określenie granic odrodzonej Polski (1919-1921), na terenach leżących daleko poza linią frontu okresowo znajdowały się duże – sięgające tysięcy – liczby uchodźców z obszarów dawnych Kresów Wschodnich Rzeczypospolitej. Ich zakwaterowanie, wyżywienie oraz zapewnienie im przynajmniej podstawowej opieki medycznej w sposób znaczny obciążały władze powiatowe m.in. ziem nowopowstałego w 1919 r. województwa łódzkiego. Bez uwzględnienia problemu obecności imigrantów wojennych w Brzezinach, Tomaszowie Mazowieckim, Piotrkowie Trybunalskim, etc., nie można w pełni ukazywać realiów życia codziennego naszego regionu sto lat temu.

Galeria

  • Powiększ zdjęcie Obwieszczenie o rejestracji uchodźców wojennych, 25.02.1919 r.

    Obwieszczenie o rejestracji uchodźców wojennych, 25.02.1919 r.

Rozwiń Metryka

Podmiot udostępniający informację:
Data utworzenia:2021-02-25
Data publikacji:2021-02-25
Osoba sporządzająca dokument:
Osoba wprowadzająca dokument:Aleksy Piasta
Liczba odwiedzin:1279