Wojna polsko-rosyjska 1919-1921. Źródła z zasobu Archiwum Państwowego w Piotrkowie Trybunalskim

 • Drukuj zawartość bieżącej strony
 • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF

10 lutego 2021

Wojna polsko-rosyjska 1919-1921. Źródła z zasobu Archiwum Państwowego w Piotrkowie Trybunalskim, oprac. Maciej Hubka, Tomasz Matuszak, Aleksy Piasta, Archiwum Państwowe w Piotrkowie Trybunalskim, Piotrków Trybunalski 2020, ss. 180, ISBN 978-83-954227-2-0.

Celem naszego wydawnictwa jest prezentacja materiałów archiwalnych z zasobu Archiwum Państwowego w Piotrkowie Trybunalskim oraz jego Oddziału w Tomaszowie Mazowieckim – tych źródeł, które bezpośrednio wiążą się z zagadnieniami wspomnianego konfliktu zbrojnego. W stulecie Bitwy Warszawskiej symbolicznie wytypowano sto dokumentów – plakatów, dokumentacji urzędowej, fotografii. Jednocześnie warto podkreślić, iż jest to tylko wybór z o wiele większej liczby źródeł dotyczących wojny z zagrożeniem „czerwoną zarazą”. Zasób Archiwum Państwowego w Piotrkowie Trybunalskim pod tym względem jest bogaty, choć dotychczas bardzo rzadko wykorzystywany przez historyków w przypadku badań nad polskim czynem zbrojnym z lat 1919–1921. Stąd też nasza książka jest formą zachęty do dalszych kwerend i dociekań naukowych. Ich efekty pozwolą na szersze spojrzenie, nie tylko przez pryzmat przebiegu walk, lecz spojrzenia na wojnę polsko-rosyjską 1919–1921, również jako na wydarzenie polityczne, ekonomiczne i społeczne. Refleksja ta wynikać powinna ze świadomości, iż sięgające latem 1920 r. miliona żołnierzy Wojsko Polskie wymagało tysięcy ton zaopatrzenia, tysięcy koni, a przede wszystkich licznych poborowych i ochotników. Wyzwanie sformowania, umundurowania, wyposażenia i wyżywienia Wojska Polskiego podjąć musiała ludność cywilna obszarów pozafrontowych. Świadczenia wojenne wywoływały bardzo zróżnicowane reakcje społeczeństwa, począwszy od patriotyzmu i poświęcenia dla Ojczyzny, po jawny bądź utajony opór i nastroje bolszewizujące. Cała gama symptomów „wojny o wszystko” uwieczniona została również w zasobie Archiwum Państwowego w Piotrkowie Trybunalskim.

 

Cena - 17 PLN

W sprawie zakupu zapytania prosimy kierować na adres e-mail: kancelaria@piotrkow-tryb.ap.gov.pl

Galeria

 • Powiększ zdjęcie Wojna polsko-rosyjska 1919-1921. Źródła z zasobu Archiwum Państwowego w Piotrkowie Trybunalskim, oprac. Maciej Hubka, Tomasz Matuszak, Aleksy Piasta, Piotrków Trybunalski 2020.

  Wojna polsko-rosyjska 1919-1921. Źródła z zasobu Archiwum Państwowego w Piotrkowie Trybunalskim, oprac. Maciej Hubka, Tomasz Matuszak, Aleksy Piasta, Piotrków Trybunalski 2020.

 • Powiększ zdjęcie Strona tytułowa.

  Strona tytułowa.

 • Powiększ zdjęcie Spis treści.

  Spis treści.

 • Powiększ zdjęcie Część albumowa.

  Część albumowa.

 • Powiększ zdjęcie Część albumowa.

  Część albumowa.

 • Powiększ zdjęcie Część albumowa.

  Część albumowa.

Rozwiń Metryka

Podmiot udostępniający informację:
Data utworzenia:2021-02-10
Data publikacji:2021-02-10
Osoba sporządzająca dokument:
Osoba wprowadzająca dokument:Aleksy Piasta
Liczba odwiedzin:4144