Przedstawiciele Archiwum Państwowego w Piotrkowie Trybunalskim od lat biorą udział w wydarzeniach kulturalnych i naukowych w regionie

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF

4 czerwca 2020

Wspominaliśmy już o wypracowanej przez lata pozycji Archiwum Państwowego w Piotrkowie Trybunalskim, jako podmiotu kulturalnego i naukowego życia regionu. Elementem działań mających kreować taki wizerunek archiwum jest aktywny udział archiwistów w różnego typu wydarzeniach i spotkaniach w Piotrkowie Trybunalskim, Tomaszowie Mazowieckim, czy też w innych miastach i miejscowościach.

Przykładów tego typu obecności archiwistów można by mnożyć, tym razem jednak chcemy odwołać się do wydarzenia szczególnie ważnego z punktu widzenia dziejów Tomaszowa Mazowieckiego oraz kultywowania pamięci historycznej jego mieszkańców. Tomaszów Mazowiecki należy do grona „najmłodszych” miast w Polsce centralnej. Jego początki – jako osady fabrycznej – wiążą się z działalnością gospodarczą rodu hrabiów Ostrowskich herbu Rawicz (wizerunek herbowy w postaci „panny na niedźwiedziu” do dziś widnieje w heraldyce miejskiej Tomaszowa Maz.). Dzieje rodu hrabiów Ostrowskich oraz powstanie Tomaszowa Maz. jako ośrodka produkcyjnego, a następnie od 1830 r. miasta prywatnego, na przestrzeni lat stanowiły częstą tematykę badań własnych, publikacji i wystaw opracowanych rękoma archiwistów.

Częstokroć ważniejsze wydarzenia upamiętniające dzieje miasta odbywały się w uroczystej oprawie, a ich gośćmi byli przedstawiciele rodu Ostrowskich herbu Rawicz zapraszani do miasta specjalnie na te uroczystości. Tak było również w 1991 r., kiedy to w spotkaniu z potomkami założycieli Tomaszowa Maz. brał udział ówczesny dyrektor archiwum – dr Ryszard Kotewicz, o czym świadczy prezentowana fotografia archiwalna.

Galeria

  • Powiększ zdjęcie

Rozwiń Metryka

Podmiot udostępniający informację:
Data utworzenia:2020-06-04
Data publikacji:2020-06-04
Osoba sporządzająca dokument:
Osoba wprowadzająca dokument:Aleksy Piasta
Liczba odwiedzin:1374