Stałym problemem garnizonu piotrkowskiego w czasie wojny był niedostatek kwaterunkowy dla tworzonych oddziałów Wojska Polskiego

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF

18 maja 2020

Najważniejszym obiektem tego typu w mieście były mogące pomieścić ponad 700 żołnierzy Koszary Pofranciszkańskie (zniszczone w okresie II wojny światowej). Oprócz starego kompleksu klasztornego na cele kwaterunku wojskowego zajmowano również wiele innych budynków lub lokali mieszkalnych w piotrkowskich kamienicach.

Piotrków, który w czasie I wojny światowej był ważnym ośrodkiem legionowym i miejscem formowania III Brygady Legionów Polskich, również w czasie wojny polsko-bolszewickiej stał się ważnym, choć tym razem regionalnym ośrodkiem formowania polskich oddziałów wojskowych. Z tego też powodu w mieście okresowo pojawiały się duże liczby żołnierzy, dla których musiano zabezpieczyć kwatery. Stare Koszary Pofranciszkańskie w tym czasie zabezpieczały głównie potrzeby formowanego w Piotrkowie 26 pp, następnie jego batalionu zapasowego (czyli ośrodka tyłów pułku), później zaś takiegoż batalionu 2 pp Leg.

W zasobie Archiwum Państwowego w Piotrkowie Trybunalskim odnaleźć można wiele dokumentów dotyczących kwaterunku wojskowego w Piotrkowie. Dzięki zawartym w tych materiałach informacjom można poznać bliżej ten ważny z punktu widzenia wojskowości temat. Wiemy na pewno, że jako koszary wykorzystywane był zabudowania przy ul. Wolborskiej, gdzie wyznaczono również jedno z miejsc grupowania koni przebywających w mieście oddziałów wojskowych. Rosnące zapotrzebowanie lokalowe wojska starano się zaspokoić także zajmując czasowo budynki szkół. Znamiennym przykładem w tym względzie były losy gmachu dawnej piotrkowskiej szkoły aleksandryjskiej, przeznaczonego decyzją rady miejskiej na szkołę miejską. Stanowisko władz wojskowych w tym względzie ilustruje pismo z dn. 25 stycznia 1919 r., w którym piotrkowski inspektor szkolny informował magistrat, iż: „[…] wojskowość opróżni budynek, skoro Magistrat wskaże i odda inny dla wojska odpowiedni. Komunikując o tem proszę o urzędowe odniesienie się do Komendanta pułku ze wskazaniem innego budynku który nadawałby się na koszary dla 600 rezerwistów i na biuro kwaterunkowe […]”. Poważną operacją okazało się również zorganizowanie pomieszczeń dla przenoszonych do Piotrkowa elementów dowództwa kieleckiego Okręgu Generalnego. W protokole spisanym w marcu 1920 r. miejska komisja rekwizycyjna zawarła wykaz sześciu podmiotów podległych przekazaniu władzom wojskowym, a wśród nich: m.in. hotele „Angielski” (ul. Żelazna) oraz „Bristol” (ul. Bykowska).

Jako ilustrację prezentujemy szkic zabudowań nie istniejącego już dziś klasztoru franciszkańskiego  (XIX w.).

Galeria

  • Powiększ zdjęcie

Rozwiń Metryka

Podmiot udostępniający informację:
Data utworzenia:2020-05-18
Data publikacji:2020-05-18
Osoba sporządzająca dokument:
Osoba wprowadzająca dokument:Aleksy Piasta
Liczba odwiedzin:1275