W wojnie polsko-bolszewickiej 1919-1921 jako ochotnicy wzięli udział piotrkowscy nauczyciele

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF

11 maja 2020

Z tego, że werbunek ochotników będzie w latach walk o niepodległość i granice odgrywał bardzo ważną rolę, Polacy zdawali sobie sprawę już jesienią 1918 r. Problem ten okazał się w pełni widoczny podczas kampanii 1920 r., kiedy to na front ruszyło ponad 100 tys. ochotników, a wśród nich również piotrkowscy nauczyciele.

W zasobie Archiwum Państwowego w Piotrkowie Trybunalskim zachowało się wiele dokumentów ukazujących wojenny wysiłek piotrkowian, przy czym warto zaznaczyć, że pod pojęciem piotrkowianina rozumieć należy zarówno mieszkańców samego Piotrkowa Trybunalskiego, jak i powiatu piotrkowskiego. Jednym ze wspomnianych dokumentów jest pismo, jakie Komitet Nauczycielski w Piotrkowie wystosował w sierpniu 1920 r. do Sejmiku Powiatowego w Piotrkowie w sprawie przyznania jednorazowej zapomogi na umundurowanie dla nauczycieli pełniących służbę ochotniczą w Wojsku Polskim. Dokument ten ukazuje stopień zaangażowania nauczycieli z naszego terenu w ogólnopaństwowy wysiłek wojenny.

W treści przywołanego dokumentu zawarta jest prośba o zapomogę finansową dla nauczycieli-ochotników, którzy sami znajdując się w ciężkiej sytuacji materialnej wynikającej z realiów zubożałego wojną państwa, musieli przygotować się do wypełnienia podjętego obowiązku. Co jednak najistotniejsze, dokument ten zawiera imienny wykaz 35 nauczycieli-ochotników, wraz ze wskazaniem miejsca zamieszkania. Zapraszamy do zapoznania się z tym dokumentem, będącym bezcennym świadectwem patriotyzmu i poświęcenia w trudnych czasach walk o niepodległość i granice.

Galeria

  • Powiększ zdjęcie
  • Powiększ zdjęcie

Rozwiń Metryka

Podmiot udostępniający informację:
Data utworzenia:2020-05-11
Data publikacji:2020-05-11
Osoba sporządzająca dokument:
Osoba wprowadzająca dokument:Aleksy Piasta
Liczba odwiedzin:1277