W 1919 r. w rejonie Piotrkowa Trybunalskiego stacjonowała polska wojskowa eskadra lotnicza

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF

6 maja 2020

Tradycje polskiego lotnictwa wojskowego zataczają geograficznie szerokie ramy od Francji i Rosji po Wielką Brytanię. W bogatych dziejach polskich skrzydeł pojawił się również okresowo Piotrków, jako czasowe miejsce stacjonowania 580 Eskadry Salmsonów.

Eskadra ta sformowana została we Francji w ramach Awiacji Polskiej – czyli polskiego lotnictwa wojskowego, tworzonego przy Armii Polskiej gen. Józefa Hallera. Odwołując się do francuskiego rodowodu eskadr, które w 1919 r. przybyły wraz z armią gen. J. Hallera do Polski, warto zaznaczyć, że eskadry te nie miały charakteru samodzielnego rodzaju wojsk, będąc w zasadzie lotniczym komponentem „Błękitnej Armii”. Według spisu z dn. 23 marca 1919 r., w lotnictwie polskim we Francji służyło 88 pilotów, 3 obserwatorów, 2 oficerów technicznych oraz 110 mechaników. Przed opuszczeniem terytorium francuskiego, polska awiacja zgrupowana w rejonie Romilly-sur-Siene składała się z: 39 i 69 Eskadry Breguetów A2; 66 Eskadra Breguetów B2 (bombardowania dziennego); 580, 581 i 582 Eskadry Salmsonów; 162 eskadra Spadów, 1 parku lotniczego i dwóch szkół pilotów.

W okresie od lipca 1919 r. do stycznia 1920 r. wspomniana 580 Eskadra Salmsonów stacjonowała w okolicach Piotrkowa, na terenie należącego do Olisa Wünschego folwarku Bujny (gm. Krzyżanów). Po opuszczeniu regionu piotrkowskiego przeniesiona została do Torunia, a następnie do służby liniowej. Nieco światła na piotrkowski epizod w dziejach jednostki rzuca dokumentacja z oceny strat poniesionych przez właściciela folwarku sporządzona w styczniu 1920 r. W skład komisji oceniającej straty weszli m.in. przedstawiciel starostwa piotrkowskiego – Leon Kolarzowski, zastępca dowódcy eskadry – por. Mieczysław Przybyłowicz, a także przedstawiciele władz gminy i sejmiku powiatowego piotrkowskiego. Prowadzone przez nich postępowanie dotyczyło okresu 15 lipca 1919 r. – 21 stycznia 1920 r. W tym czasie na potrzeby eskadry zajęto szereg pomieszczeń folwarku, w tym 8 pomieszczeń dla kadry oraz szopę krytą dla żołnierzy, a także kolejny budynek gospodarczy z przeznaczeniem magazynowym. W pomieszczeniach tych stwierdzono uszkodzenia elewacji oraz udostępnionych wojsku mebli. Ponadto część gruntów uprawnych folwarku zajęto na lotnisko polowe, co wiązało się ze stratami materialnymi w zasiewach.

Galeria

  • Powiększ zdjęcie

Rozwiń Metryka

Podmiot udostępniający informację:
Data utworzenia:2020-05-06
Data publikacji:2020-05-06
Osoba sporządzająca dokument:
Osoba wprowadzająca dokument:Aleksy Piasta
Liczba odwiedzin:1383