W pierwszym etapie tworzenia odrodzonego Państwa i Wojska Polskiego, Piotrków na krótko był siedzibą ponadregionalnych władz wojskowych – Inspektoratu Lokalnego

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF

30 kwietnia 2020

Niepodległa Polska potrzebowała sprawnie zorganizowanej i działającej administracji wojskowej, pozwalającej na tworzenie i uzupełnianie Wojska Polskiego, tak ważnego dla młodej suwerenności i walk o granice. Zanim powstały funkcjonujące podczas wojny Okręgi Generalne, przez krótki czas funkcjonowały Inspektoraty Lokalne.

Pierwszym, ponadregionalnym szczeblem administracji wojskowej, były powołane w dniu 30 października 1918 r. trzy Inspektoraty Lokalne – nr I w Warszawie, nr II w Kielcach oraz nr III w Lublinie. Inspektorzy lokalni posiadali uprawnienia dowódców dywizji, podlegając bezpośrednio pod Sztab Generalny Wojska Polskiego. Z dniem 10 listopada 1918 r. powołano do życia kolejny Inspektorat Lokalny, nr IV w Piotrkowie, którego zwierzchnikiem został gen. Tadeusz Wiktor. Ustanowienie siedziby inspektoratu w Piotrkowie spowodowało krótkotrwały, niemniej jednak istotny awans miasta w hierarchii administracji wojskowej. Przyczyn wyboru tego miasta na siedzibę władz wojskowych wyższej instancji można upatrywać m.in. w dogodnych warunkach lokalowych, a także w tradycji ważnego ośrodka legionowego doby I wojny światowej.

Niezwykle krótkie dzieje inspektoratu piotrkowskiego przypieczętowała kolejna reorganizacja władz wojskowych szczebla okręgowego. W tydzień po jego powołaniu, w dniu 17 listopada 1918 r., w wyniku koncepcji sprawującego najwyższą władze wojskową i państwową Józefa Piłsudskiego, zlikwidowano wszystkie cztery inspektoraty, powołując w ich miejsce pięć Okręgów Generalnych. Zgodnie z tymi zmianami, Piotrków pozostał siedzibą władz Okręgu Wojskowego w ramach jednostki wyższego szczebla – Okręgu Generalnego nr III w Kielcach.

 

 Mapa ilustrująca nasz materiał pochodzi z książki:

Witold Jarno, Okręg Generalny Wojska Polskiego nr III Kielce w latach 1918-1921, Łódź 2003, s. 16.

Galeria

  • Powiększ zdjęcie

Rozwiń Metryka

Podmiot udostępniający informację:
Data utworzenia:2020-04-30
Data publikacji:2020-04-30
Osoba sporządzająca dokument:
Osoba wprowadzająca dokument:Aleksy Piasta
Liczba odwiedzin:1264