Marszałek Józef Piłsudski w maju 1920 r. stwierdził, że: „Polska to obwarzanek: kresy urodzajne, centrum – nic”

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF

20 kwietnia 2020

Marszałek Józef Piłsudski wielokrotnie używał obrazowych porównań i mimo, iż nie obce mu było pióro – wszak był autorem wielu cennych opracowań historycznych i teoretyczno-wojskowych, nie stronił na co dzień od oszczędnego w słowach, prostego wojskowego języka. Co zatem Marszałek miał tym razem na myśli?

100 lat temu, u schyłku kwietnia 1920 r. Wojsko Polskie podjęło wielką i zwieńczoną sukcesem ofensywę, która przeszła do historii pod nazwą Wyprawy Kijowskiej. Pod wrażeniem osiągniętych rezultatów, a także doceniając ważną z historycznego, politycznego i gospodarczego rolę terenów wschodnich dla odradzającej się Polski – Marszałek J. Piłsudski wypowiedział właśnie te słowa. Nie ujmują one mieszkańcom i wszelkim walorom ziem centralnej Polski, podkreślając za to dobitnie kilka prawd o tzw. Kresach. Po pierwsze, z punktu widzenia gospodarczego ważny był ich potencjał rolniczy. Po drugie to właśnie na kresach przedrozbiorowej Rzeczypospolitej, w dworach ziemiańskich i miasteczkach tlił się przechowywany z pokolenia na pokolenie płomień polskiej kultury i tradycji narodowej – będący wówczas znaczącym elementem polskości. Po trzecie – politycznie i wojskowo – Polska potrzebowała jak najrozleglejszych granic wschodnich, które w opinii Marszałka miały dopomóc w stworzeniu wokół Polski bloku państw mogących skutecznie opierać się przewidywanym, agresywnym zakusom Związku Socjalistycznych Republik Radzieckich.

Polski obwarzanek, jest zatem 100-letnią obecnie już metaforą większej politycznej, gospodarczej i kulturowej całości, o którą w latach 1919-1921 polscy żołnierze pod wodzą Marszałka toczyli ciężkie boje.

Rozpoczynamy prezentację krótkich informacji wraz z materiałem ilustracyjnym związanych z wydarzeniami tzw. wojny polsko-bolszewickiej. Mamy nadzieję, że będą one służyły wszystkim zainteresowanym poszerzaniem wiedzy o tych ważnych dla historii Polski wydarzeniach.

Galeria

  • Powiększ zdjęcie

Rozwiń Metryka

Podmiot udostępniający informację:
Data utworzenia:2020-04-20
Data publikacji:2020-04-20
Osoba sporządzająca dokument:
Osoba wprowadzająca dokument:Aleksy Piasta
Liczba odwiedzin:1174