Wystawa archiwalna pt. „Historia dokumentem pisana”

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF

12 października 2023

W sierpniu 2022 r. w Poznaniu miały miejsce obrady XXIII Międzynarodowego Kongresu Nauk Historycznych. Podczas tego wydarzenia po raz pierwszy zaprezentowana została wystawa pt. „Historia dokumentem pisana”. Ekspozycja opracowana została przez sieć Archiwów Państwowych, zaś od czasu swego poznańskiego wernisażu zaprezentowana została w wielu miastach na terenie całej Polski. W październiku 2023 r. przyszedł czas na Piotrków Trybunalski.

Celem wystawy jest prezentacja polskiego dziedzictwa historycznego, ukazanego za pośrednictwem bezcennych dokumentów stanowiących Narodowy Zasób Archiwalny. Dzięki współpracy sieci 33 Archiwów Państwowych, na ekspozycji znalazły się przykłady najstarszych, najbardziej charakterystycznych i z wielu powodów najciekawszych dokumentów od średniowiecza po wiek XX. Ukazują one zasoby Archiwów Państwowych jako skarbnice dziejów państwa i narodu polskiego, zachęcając do bliższego poznania samych archiwów, a także przechowywanych w nich źródeł historycznych. Piotrków Trybunalski i historyczną okolicę miasta na ekspozycji reprezentuje „Kopiarz Sulejowski” – siedemnastowieczny kodeks opactwa cysterskiego z Sulejowa, na kartach którego zachował się odpis najstarszej zachowanej wzmianki o Piotrkowie, zapisanej w dokumencie z 1217 r.

Archiwum Państwowe w Piotrkowie Trybunalskim oraz Miejska Biblioteka Publiczna im. Adama Próchnika w Piotrkowie Trybunalskim zapraszają na otwarcie wystawy w dniu 18 października 2023 r. o godzinie 10:00 przed budynkiem Mediateki 800-lecia. Wystawa dostępna będzie dla zwiedzających do dnia 9 listopada 2023 r.

Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z katalogiem wystawy dostępnym w wersji cyfrowej (plik PDF).

 

Rozwiń Metryka

Podmiot udostępniający informację:
Data utworzenia:2023-10-12
Data publikacji:2023-10-12
Osoba sporządzająca dokument:
Osoba wprowadzająca dokument:Maciej Hubka
Liczba odwiedzin:674