Powstanie styczniowe 1863-1864. Źródła z zasobu Archiwum Państwowego w Piotrkowie Trybunalskim

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF

4 kwietnia 2023

Powstanie styczniowe 1863-1864. Źródła z zasobu Archiwum Państwowego w Piotrkowie Trybunalskim, oprac. Tomasz Matuszak, Maciej Hubka, Archiwum Państwowe w Piotrkowie Trybunalskim, Piotrków Trybunalski 2022, ss. 120, ISBN 978-83-954227-9-9.

[…] Ponad sto ilustracji prezentowanych na kartach naszego wydawnictwa zaczerpnięto z zasobu Archiwum Państwowego w Piotrkowie Trybunalskim oraz jego Oddziału w Tomaszowie Mazowieckim. Materiały te ukazują powstanie styczniowe głównie z perspektywy administracji Królestwa Polskiego – naczelników powiatów piotrkowskiego i rawskiego, władz miejskich Piotrkowa, czy też Tomaszowa Mazowieckiego. Szczególną uwagę poświęcić należy tym dokumentom, które zawierają wykazy imienne uczestników powstania oraz osób represjonowanych przez władze rosyjskie. Materiały te niewątpliwie okażą się także przydatne dla genealogów i archiwistów rodzinnych. Aby źródła te uczynić bardziej przystępnymi materiał ilustracyjny poprzedzono obszernym rozdziałem wprowadzającym (rysem historycznym) oraz bibliografią selektywną.

Nasz album adresowany jest zarówno do profesjonalnych historyków, jak i pasjonatów dziejów Polski i regionu piotrkowskiego. Książka ta może być z powodzeniem wykorzystywana przez nauczycieli jako materiał do lekcji historii – gdyż najlepsze efekty przynosi poznawanie dawnych ludzi i wydarzeń właśnie poprzez pryzmat źródeł historycznych. Obchody 160. rocznicy wybuchu powstania styczniowego są zarazem jednym z najważniejszych przedsięwzięć realizowanych przez sieć Archiwów Państwowych w 2023 roku. Serdecznie zapraszamy do lektury, a przede wszystkim do pogłębiania wiedzy i zainteresowań w oparciu o zasoby Archiwów Państwowych.

 

Cena – 47 PLN

W sprawie zakupu zapytania prosimy kierować na adres e-mail: kancelaria@piotrkow-tryb.ap.gov.pl

Galeria

  • Powiększ zdjęcie
  • Powiększ zdjęcie
  • Powiększ zdjęcie
  • Powiększ zdjęcie
  • Powiększ zdjęcie
  • Powiększ zdjęcie

Rozwiń Metryka

Podmiot udostępniający informację:
Data utworzenia:2023-04-04
Data publikacji:2023-04-04
Osoba sporządzająca dokument:
Osoba wprowadzająca dokument:Maciej Hubka
Liczba odwiedzin:2107