100. Rocznica Bitwy Warszawskiej 1920 r.

100 lat temu, w 1920 r. miała miejsce przełomowa kampania wojny polsko-rosyjskiej z lat 1919-1921. Bitwa Warszawska (13-25 sierpnia 1920 r.) była wielkim zwycięstwem Wojska Polskiego, które tocząc ciężkie walki powstrzymało i ostatecznie zmusiło do szybkiego odwrotu oddziały Robotniczo-Chłopskiej Armii Czerwonej. Zwycięstwo pozwoliło w perspektywie kilku miesięcy na podpisanie korzystnego dla strony polskiej zawieszenia broni, a następnie formalnego zakończenia wojny w postaci traktatu ryskiego z 18 marca 1921 r. Wojna ta była największym konfliktem zbrojnym stoczonym przez tworzone wówczas Wojsko Polskie o zachowanie niedawno odzyskanej niepodległości i określenie granic odradzającej się po ponad wiekowej niewoli Polski.

Za pośrednictwem poniższych informacji chcemy przybliżyć Wam szereg ciekawostek z dziejów tej wojny, a zatem drodzy miłośnicy historii – czy wiecie, że…

Artykuły

Przejdź do - „Wojna o polskie archiwalia”

„Wojna o polskie archiwalia”

26 marca 2021

Jednym z postanowień, jakie podjęto podczas polsko-rosyjsko-ukraińskich rokowań pokojowych zwieńczonych 18 marca 1921 r. Traktatem Ryskim, był zwrot polskich archiwaliów, które w wyniku różnych czynników znalazły się na terytorium Rosji Radzieckiej.

Czytaj więcej o: „Wojna o polskie archiwalia”
Przejdź do - Koniec niewypowiedzianej wojny – Traktat Ryski 1921 r.

Koniec niewypowiedzianej wojny – Traktat Ryski 1921 r.

18 marca 2021

Sto lat temu – 18 marca 1921 r., doszło do podpisania traktatu pokojowego pomiędzy Polską, a Rosją Sowiecką. Kończył on jedną z najważniejszych wojen w dziejach państwa i oręża polskiego.

Czytaj więcej o: Koniec niewypowiedzianej wojny – Traktat Ryski 1921 r.
Przejdź do - Agitacja komunistyczna i plany strajku powszechnego w marcu 1919 r.

Agitacja komunistyczna i plany strajku powszechnego w marcu 1919 r.

12 marca 2021

Działająca od grudnia 1918 r. Komunistyczna Partia Robotnicza Polski posiadała swoje struktury terenowe również w powiecie piotrkowskim. W początku marca 1919 r. komuniści usiłowali za pośrednictwem działających w regionie Rad Delegatów Robotniczych wzniecić strajk powszechny, planowany na dni 12-13 marca 1919 r.

Czytaj więcej o: Agitacja komunistyczna i plany strajku powszechnego w marcu 1919 r.
Przejdź do - Legionista, samorządowiec, prawnik. Wacław Józef Malanowski

Legionista, samorządowiec, prawnik. Wacław Józef Malanowski

4 marca 2021

W pierwszych latach po odzyskaniu przez Polskę niepodległości z Piotrkowem jak i ówczesnym powiatem piotrkowskim swoje losy związali ludzie o szczególnie barwnych życiorysach. Pełnili oni różne ważne funkcje publiczne – tak cywilne, jak i wojskowe. Dziś ich nazwiska często znajdują się na marginesie pamięci historycznej piotrkowian. Jednym z „cichych bohaterów” dziejów regionu był Wacław Józef Malanowski.

Czytaj więcej o: Legionista, samorządowiec, prawnik. Wacław Józef Malanowski
Przejdź do - Konie z wolnej ręki, czyli o czym piotrkowianie mówili 3 marca… 1919 r.

Konie z wolnej ręki, czyli o czym piotrkowianie mówili 3 marca… 1919 r.

3 marca 2021

O czym mówiono na terenie powiatu piotrkowskiego w dniu 3 marca 1919 r.? Nam, po ponad stu latach może wydawać się to wręcz „egzotyczne”, ale o koniach. Wszystko to za sprawą obwieszczenia, jakie władze powiatu opublikowały właśnie tego dnia.

Czytaj więcej o: Konie z wolnej ręki, czyli o czym piotrkowianie mówili 3 marca… 1919 r.
Przejdź do - Rejestracja uchodźców wojennych w Brzezinach i Tomaszowie Mazowieckim

Rejestracja uchodźców wojennych w Brzezinach i Tomaszowie Mazowieckim

25 lutego 2021

Zjawiskiem towarzyszącym w zasadzie każdej wojnie – choć oczywiście w różnej skali – są wojenne migracje ludności. Bywa i tak, że całe rodziny zmuszone są do pokonywania setek kilometrów w poszukiwaniu choćby namiastki pokoju. Tak też było i sto lat temu.

Czytaj więcej o: Rejestracja uchodźców wojennych w Brzezinach i Tomaszowie Mazowieckim

Rozwiń Metryka

Podmiot udostępniający informację:
Data utworzenia:2020-04-20
Data publikacji:2020-04-20
Osoba sporządzająca dokument:
Osoba wprowadzająca dokument:Aleksy Piasta
Liczba odwiedzin:24401