Wystawy on-line

Artykuły

Plakaty filmowe, czyli jak zachęcić widza?

16 sierpnia 2023

Człowiek XXI-ego wieku przyzwyczajony jest już nie tylko do „ruchomego obrazu” – filmu, lecz do multimediów otaczających go zarówno w pracy, jak i w czasie odpoczynku. Wszechobecna grafika komputerowa ukształtowała nowe trendy we wzornictwie użytkowym oraz w sztuce. Z tym większym sentymentem i podziwem oglądamy plakaty z „dawnych czasów”, a tak naprawdę z zaledwie kilku dekad wstecz.

Plakat filmu

Maciej Hubka
Czytaj więcej o: Plakaty filmowe, czyli jak zachęcić widza?

1 maja – Święto Pracy na plakatach z zasobu Archiwum Państwowego w Piotrkowie Trybunalskim

29 kwietnia 2023

Dzień 1-go maja, jako Święto Pracy a dokładniej Międzynarodowy Dzień Solidarności Ludzi Pracy, został ustanowiony podczas kongresu II Międzynarodówki Socjalistycznej, odbywającego się w Paryżu w 1889 roku. Wybór tej daty nie był przypadkowy. W myśl inicjatorów święta, upamiętniało ono strajki robotników z Chicago z pierwszych dni maja 1886 roku. Tysiące pracowników wyszły wówczas na ulicę, domagając się godziwych warunków pracy i płacy. Strajki te zostały brutalnie stłumione przez policję. Święto Pracy obchodzono od 1890 roku w wielu krajach całego świata. Organizowane demonstracje i pochody, jako wydarzenia związane z ruchem socjalistycznym często postrzegane były jako rewolucyjne, w związku z czym niepożądane i nietolerowane przez władze państwowe.

Paweł Wysocki
Czytaj więcej o: 1 maja – Święto Pracy na plakatach z zasobu Archiwum Państwowego w Piotrkowie Trybunalskim
Przejdź do - Powstanie styczniowe 1863-1864. Dokumenty z zasobu Archiwum Państwowego w Piotrkowie Trybunalskim

Powstanie styczniowe 1863-1864. Dokumenty z zasobu Archiwum Państwowego w Piotrkowie Trybunalskim

20 lutego 2023

W bieżącym roku obchodzimy 160. rocznicę wybuchu powstania styczniowego z lat 1863-1864. Archiwum Państwowe w Piotrkowie Trybunalskim posiada w swym zasobie wiele ciekawych dokumentów, nawiązujących do przebiegu największego polskiego powstania narodowego w XIX.

Na początku roku, dzięki współpracy z Urzędem Miasta Piotrkowa Trybunalskiego w Parku Śródmiejskim im. Jana Pawła II (przy ul J. Słowackiego) zaprezentowaliśmy plenerową wystawę archiwalną pt. „Powstanie styczniowe 1863-1864. Dokumenty z zasobu Archiwum Państwowego w Piotrkowie Trybunalskim”. Dziś, niejako wychodząc naprzeciw kierowanym do nas zapytaniom, plansze tej wystawy prezentujemy na naszej stronie internetowej, w formie wystawy on-line. Zapraszamy do wspólnej podróży w czasie – za pośrednictwem materiałów archiwalnych.

Czytaj więcej o: Powstanie styczniowe 1863-1864. Dokumenty z zasobu Archiwum Państwowego w Piotrkowie Trybunalskim

Z zasobu serca… Darczyńcy i archiwum

2 grudnia 2022

6 grudnia w całej Polsce obchodzony jest Dzień Darczyńcy. Wydarzenie to należy do trzech najważniejszych „świąt archiwalnych” – obok Międzynarodowego Dnia Archiwów (9 czerwca) oraz Dnia Archiwisty (30 września). W Dniu Darczyńcy naszą wystawą chcemy podziękować wszystkim tym, którzy czerpiąc „z zasobów serca” bezinteresownie gromadzą i przekazują do Archiwów Państwowych unikalne świadectwa naszego wspólnego dziedzictwa historycznego i kulturowego.

Czytaj więcej o: Z zasobu serca… Darczyńcy i archiwum

Agresja niemiecka i rosyjska na Polskę

12 września 2022

Jesienią 1939 r. na ziemiach polskich rozegrały się pierwsze akordy dramatu znanego w historii pod nazwą II wojny światowej. Pierwsza z kampanii tej wojny to Kampania Polska 1939 r., podczas której osamotnione Wojsko Polskiego stanęło do walki z agresją niemiecko-słowacką (1 września 1939 r.) oraz rosyjską (17 września 1939 r.). Dziś, w wolnej Polsce, starajmy się pamiętać o Bohaterach, którzy nie zawahali się oddać życia za wolność Polski i Europy.

Czytaj więcej o: Agresja niemiecka i rosyjska na Polskę

Początki komunikacji miejskiej w Piotrkowie

29 marca 2022

Po zakończeniu I wojny światowej podstawą krajowej komunikacji w odradzającej się Rzeczpospolitej były połączenia kolejowe. W skali lokalnej przemieszczano się głównie pieszo, korzystano również z różnego rodzajów zaprzęgów konnych. Na kupno samochodu stać wówczas było nielicznych. W miarę rozwoju przemysłu motoryzacyjnego, oprócz rodzimych firm zaczęły w Polsce pojawiać się przedstawicielstwa zagranicznych koncernów samochodowych. Branża motoryzacyjna w Polsce zaczęła się prężnie rozwijać.

Czytaj więcej o: Początki komunikacji miejskiej w Piotrkowie

Rozwiń Metryka

Podmiot udostępniający informację:
Data utworzenia:2015-12-29
Data publikacji:2015-12-29
Osoba sporządzająca dokument:
Osoba wprowadzająca dokument:
Liczba odwiedzin:60273