Wystawy on-line

Artykuły

Początki komunikacji miejskiej w Piotrkowie

29 marca 2022

Po zakończeniu I wojny światowej podstawą krajowej komunikacji w odradzającej się Rzeczpospolitej były połączenia kolejowe. W skali lokalnej przemieszczano się głównie pieszo, korzystano również z różnego rodzajów zaprzęgów konnych. Na kupno samochodu stać wówczas było nielicznych. W miarę rozwoju przemysłu motoryzacyjnego, oprócz rodzimych firm zaczęły w Polsce pojawiać się przedstawicielstwa zagranicznych koncernów samochodowych. Branża motoryzacyjna w Polsce zaczęła się prężnie rozwijać.

Czytaj więcej o: Początki komunikacji miejskiej w Piotrkowie

Administracyjne aspiracje Tomaszowa Mazowieckiego w okresie międzywojennym

27 stycznia 2022

Tomaszów Mazowiecki, którego początki sięgają 1788 roku, należy do miast stosunkowo młodych. U schyłku XVIII w. był osadą górniczo-hutniczą, zaś powstanie i początkowy rozwój zawdzięczał Tomaszowi hr. Ostrowskiemu. Tomaszów – dzięki staraniom jego syna Antoniego – uzyskał prawa miejskie w dniu 6 lipca 1830 roku. Dalszy, dynamiczny rozwój miasta fabrycznego, zwanego ze względu na przewagę przemysłu włókienniczego „polskim Manchesterem”, rozbudził z czasem ambicje administracyjne władz i mieszkańców.

 

Czytaj więcej o: Administracyjne aspiracje Tomaszowa Mazowieckiego w okresie międzywojennym

Władze miasta Tomaszowa Mazowieckiego na progu Niepodległości

9 listopada 2021

W 2021 r. przypada 103. Rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości. Z tej okazji prezentujemy wystawę, która obrazuje kształtowanie się polskiej administracji i władz Tomaszowa Maz. w końcowym okresie okupacji niemieckiej oraz tuż po odzyskaniu przez Polskę niepodległości. Rola samorządu i władz na najniższych szczeblach administracji – choć często nie doceniana, stanowiła podwalinę pod budowę nowego, niepodległego Państwa Polskiego.

Czytaj więcej o: Władze miasta Tomaszowa Mazowieckiego na progu Niepodległości

Epistolografia… „starożytny” komunikator

12 października 2021

Bez wątpienia żyjemy w „epoce cyfrowej”. Elektroniczne środki komunikacji to tylko jeden ze znaków czasu. Z okazji Międzynarodowego Tygodnia Pisania Listów (9-15 października 2021 r.), chcemy przyjrzeć się temu zagadnieniu z perspektywy historyczno-archiwalnej.

 

Czytaj więcej o: Epistolografia… „starożytny” komunikator

Rozwiń Metryka

Podmiot udostępniający informację:
Data utworzenia:2015-12-29
Data publikacji:2015-12-29
Osoba sporządzająca dokument:
Osoba wprowadzająca dokument:
Liczba odwiedzin:51868