„Razem dla Niepodległej” w Skansenie Rzeki Pilicy w Tomaszowie Mazowieckim

16 listopada 2021

W dniu 11 listopada 2021 r. – w Narodowe Święto Niepodległości – w Tomaszowie Mazowieckim odbył się rodzinny piknik historyczny pod hasłem „Razem dla Niepodległej”. Głównym organizatorem wydarzenia był Skansen Rzeki Pilicy – Filia Miejskiego Centrum Kultury w Tomaszowie Mazowieckim. Partnerskiego wsparcia wydarzeniu udzieliło również Archiwum Państwowe w Piotrkowie Trybunalskim.

Do głównych atrakcji pikniku należała wystawa archiwalna pt. „Trudne drogi do Niepodległości”, opracowana przez Archiwum Państwowe w Piotrkowie Trybunalskim w formie dwudziestu barwnych plansz. Idea ekspozycji zakładała historyczno-archiwalną podróż w czasie, podczas której dzięki licznym reprodukcjom materiałów archiwalnych oraz komentarzom historycznym, można prześledzić dzieje walk o niepodległość od insurekcji kościuszkowskiej 1794 r. po wojnę polsko-rosyjską 1919-1921. Do dyspozycji zwiedzających dostępny był również katalog wystawy. Łącznie w dniu Narodowego Święta Niepodległości oraz w kolejnych trzech dniach ekspozycji, wystawę odwiedziło ok. 700 osób.

 Uczestnicy tomaszowskich uroczystości mieli do dyspozycji również inne atrakcje historyczne, w tym m.in. prezentację pt. "Militaria Wielkiej Wojny 1914-1918" przygotowaną przez Jednostkę Strzelecką 1002 z Tomaszowa Mazowieckiego.

Galeria

  • Powiększ zdjęcie
  • Powiększ zdjęcie
  • Powiększ zdjęcie

Rozwiń Metryka

Podmiot udostępniający informację:
Data utworzenia:2021-11-16
Data publikacji:2021-11-16
Osoba sporządzająca dokument:
Osoba wprowadzająca dokument:Maciej Hubka
Liczba odwiedzin:246