Koniec niewypowiedzianej wojny – Traktat Ryski 1921 r.

18 marca 2021

Sto lat temu – 18 marca 1921 r., doszło do podpisania traktatu pokojowego pomiędzy Polską, a Rosją Sowiecką. Kończył on jedną z najważniejszych wojen w dziejach państwa i oręża polskiego.

W sto lat po podpisaniu Traktatu Ryskiego historycy nadal dywagują nie tylko nad samą nazwą, ale również nad latami trwania tego konfliktu zbrojnego. Jedno jest tylko pewne – ta wojna nie była nigdy wypowiedziana. Przyjmuje się, że jej początek miał miejsce w lutym 1919 r., kiedy to doszło do pierwszego kontaktu bojowego między oddziałami Wojska Polskiego, a Robotniczo-Chłopską Armią Czerwoną. Wśród kilku nazw pojawiających się w literaturze fachowej, zdecydowanie najwięcej zwolenników ma miejscowość Mosty nad Niemnem, gdzie miały paść pierwsze strzały tej wojny.

Prowadzone ze zmiennym szczęściem walki rozstrzygnęły się militarnie latem i jesienią 1920 r., kiedy to w dwóch wielkich bitwach – Warszawskiej i Niemeńskiej – Wojsko Polskie odniosło decydujące zwycięstwa nad siłami zbolszewizowanej Rosji. Wycieńczone długotrwałym wysiłkiem wojennym (mającym swą genezę jeszcze w latach 1914-1918) strony konfliktu podpisały w październiku 1920 zawieszenie broni, choć na przestrzeni kolejnych miesięcy dochodziło jeszcze do licznych incydentów zbrojnych. Jednak formalnie zaprzestanie walk nie oznacza zakończenia wojny – która, jak zaznaczył wybitny teoretyk wojskowości Carl von Clausewitz, jest prowadzonym środkami militarnymi przedłużeniem działań politycznych. Tak więc do ostatecznego zakończenia wojny polsko-rosyjskiej doszło właśnie sto lat temu, tj. w dniu 18 marca 1921 r.

Wschodnia granica Polski na arenie międzynarodowej zaaprobowana została przez Radę Ambasadorów w 1923 r.

Galeria

  • Powiększ zdjęcie II RP - mapa administracyjna.

    II RP - mapa administracyjna.

Rozwiń Metryka

Podmiot udostępniający informację:
Data utworzenia:2021-03-18
Data publikacji:2021-03-18
Osoba sporządzająca dokument:
Osoba wprowadzająca dokument:Aleksy Piasta
Liczba odwiedzin:4388