Dzieje Tomaszowa Mazowieckiego w źródłach archiwalnych zaklęte

10 lutego 2021

Dzieje Tomaszowa Mazowieckiego w źródłach archiwalnych zaklęte, pod red. Andrzeja Wróbla, Archiwum Państwowe w Piotrkowie Trybunalskim, Piotrków Trybunalski 2020, ss. 319, ISBN 978-83-954227-4-4.

W związku z dwiema przypadającymi w 2020 r. rocznicami – 190. rocznicą nadania praw miejskich dla Tomaszowa Mazowieckiego oraz 70. rocznicą utworzenia tomaszowskiego Oddziału Archiwum Państwowego w Piotrkowie Trybunalskim, w środowisku tomaszowskich archiwistów powstała idea opracowania publikacji pt. „Dzieje Tomaszowa Mazowieckiego w źródłach archiwalnych zaklęte”. Szeroko zakrojona kwerenda archiwalna, wybór i opracowanie licznych dokumentów, map, planów, zdjęć, sporządzenie opisów historycznych – pozwoliły na przygotowanie prezentowanej książki. Ma ona zarówno charakter źródłowy, jak i popularyzatorski. Jest adresowana do szerokiego grona odbiorców. Mogą nimi być nie tylko rodowici tomaszowianie, ale także wszyscy, którzy zetknęli się w jakikolwiek sposób z Tomaszowem Mazowieckim. Dokumenty archiwalne zaś pozwalają dogłębnie poznać dzieje miasta, które często zacierają się w pamięci potomnych. Inspirują kolejne pokolenia pasjonatów historii lokalnej do poszukiwań, prowadzenia badań, dokonywania nowych ustaleń. Źródła archiwalne mogą okazać się wartościową pomocą w pracy dydaktycznej. Prezentowane na wystawach i podczas lekcji historii pozwalają na dogłębne zrozumienie przebiegu i znaczenia wydarzeń z przeszłości.

 

Cena - 30 PLN

W sprawie zakupu zapytania prosimy kierować na adres e-mail: kancelaria@piotrkow-tryb.ap.gov.pl

Galeria

 • Powiększ zdjęcie Dzieje Tomaszowa Mazowieckiego w źródłach archiwalnych zaklęte, pod red. Andrzeja Wróbla, Piotrków Trybunalski 2020.

  Dzieje Tomaszowa Mazowieckiego w źródłach archiwalnych zaklęte, pod red. Andrzeja Wróbla, Piotrków Trybunalski 2020.

 • Powiększ zdjęcie Strona tytułowa.

  Strona tytułowa.

 • Powiększ zdjęcie Spis treści.

  Spis treści.

 • Powiększ zdjęcie Część albumowa.

  Część albumowa.

 • Powiększ zdjęcie Część albumowa.

  Część albumowa.

 • Powiększ zdjęcie Część albumowa.

  Część albumowa.

Rozwiń Metryka

Podmiot udostępniający informację:
Data utworzenia:2021-02-10
Data publikacji:2021-02-10
Osoba sporządzająca dokument:
Osoba wprowadzająca dokument:Aleksy Piasta
Liczba odwiedzin:3813