Uroczystości nadania praw miejskich Rozprzy

 • Drukuj zawartość bieżącej strony
 • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF

3 lutego 2023

31 stycznia 2023 r. odbyła się uroczysta gala poświęcona odzyskaniu przez Rozprzę praw miejskich z dniem 1 stycznia bieżącego roku. Wydarzenie, którego partnerem było Archiwum Państwowe w Piotrkowie Trybunalskim, odbyło się w siedzibie Szkoły Podstawowej w Rozprzy.

Podczas przebiegu gali historia nierozłącznie towarzyszyła teraźniejszości. Oficjalna część prezentacji aktu nadania praw miejskich oraz klucza do bram miasta Rozprzy obfitowała w przemowy gości, którzy swoją obecnością uświetnili wydarzenie. Na ręce Janusza Jędrzejczyka – Burmistrza Rozprzy oraz rozprzańskich samorządowców, gratulacje składali: Krzysztof Ciecióra – Wiceminister Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Grzegorz Lorek i Dariusz Klimczak – Posłowie na Sejm RP oraz przedstawiciele władz samorządowych województwa łódzkiego, powiatu piotrkowskiego i sąsiednich gmin. Okolicznościowe przemowy i wręczenia listów gratulacyjnych poprzedziły części historyczną.

Dzieje miasta i gminy Rozprza w okolicznościowym wykładzie pt. „Kiedyś i teraz - historia Rozprzy” zaprezentował dr Tomasz Matuszak – dyrektor Archiwum Państwowego w Piotrkowie Trybunalskim. W swojej prelekcji zwrócił uwagę na przełomowe momenty w dziejach Rozprzy, wspominając również związane z miastem liczne postacie historyczne. Dopełnieniem treści prezentowanych podczas wykładu były dwie wystawy archiwalne, opracowane przez Archiwum Państwowe w Piotrkowie Trybunalskim. Pierwsza z nich – „Archiwum Państwowe w Piotrkowie Trybunalskim wczoraj i dziś” ukazywała dzieje i zasób archiwum gromadzącego najważniejsze źródła do badań nad dziejami Rozprzy i regionu piotrkowskiego. Druga z ekspozycji pt. „Akta miasta Rozprzy” stanowiła wybór najciekawszych dokumentów z okresu, w którym Rozprza była miastem po raz pierwszy. Ponadto wszyscy uczestnicy gali mieli możliwość skorzystać z usług stanowiska promocyjnego naszego archiwum, na którym kolportowano nieodpłatnie dwie najnowsze gazety okolicznościowe – „Partyzant Piotrkowski 1942” oraz „Powstaniec Piotrkowski 1863”.

Wydarzenie zwieńczyły występy muzyczne oraz rozmowy przy poczęstunku przygotowanym przez Stowarzyszenie Gospodyń Gminy Rozprza. Cały przebieg gali odbywał się pod bacznym okiem mediów regionalnych – radia, prasy oraz telewizji.

Galeria

 • Powiększ zdjęcie
 • Powiększ zdjęcie
 • Powiększ zdjęcie
 • Powiększ zdjęcie
 • Powiększ zdjęcie
 • Powiększ zdjęcie
 • Powiększ zdjęcie
 • Powiększ zdjęcie
 • Powiększ zdjęcie

Rozwiń Metryka

Podmiot udostępniający informację:
Data utworzenia:2023-02-03
Data publikacji:2023-02-03
Osoba sporządzająca dokument:
Osoba wprowadzająca dokument:Maciej Hubka
Liczba odwiedzin:186