Piotrkowska konspiracja w materiałach archiwalnych ZWZ-AK

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF

30 listopada 2022

Piotrkowska konspiracja w materiałach archiwalnych ZWZ-AK, oprac. Tomasz Matuszak, Maciej Hubka, Archiwum Państwowe w Piotrkowie Trybunalskim, Piotrków Trybunalski 2022, ss.120, ISBN 978-83-954227-7-5.

Publikacja wydana została przez Archiwum Państwowe w Piotrkowie Trybunalskim w ramach obchodów 80. rocznicy powołania Armii Krajowej w 1942 r. Książka łączy ze sobą walory bogato ilustrowanego albumu z opracowaniem źródłowym opatrzonym aparatem naukowym i obszernymi komentarzami.

Archiwum Państwowe w Piotrkowie Trybunalskim jest jednym z niewielu Archiwów Państwowych, które w swoim zasobie posiadają dokumenty polskiego ruchu oporu z lat II wojny światowej. Materiały przechowywane w piotrkowskim archiwum i jego Oddziale w Tomaszowie Mazowieckim wytworzone zostały przez struktury Inspektoratu ZWZ-AK Piotrków Trybunalskim. Dokumenty te dostarczają wielu cennych informacji dla badaczy historii polskiej konspiracji nie tylko w Piotrkowie Trybunalskim, ale również w okolicach Tomaszowa Mazowieckiego, czy też Opoczna. Na kartach prezentowanego wydawnictwa zamieszczono dwa obszerne rozdziały wprowadzające (zarys historyczny i charakterystykę dokumentacji konspiracyjnej), edycję tradycyjną wybranych dokumentów oraz bogato ilustrowaną część albumową. Tym samym oddajemy do Państwa rąk wydawnictwo łączące najnowszy stan badań nad dziejami ruchu oporu w regionie piotrkowskim, będące jednocześnie edycją źródeł archiwalnych – wprowadzających wiele nowych informacji do obiegu naukowego.

 

Cena – 25 PLN

W sprawie zakupu zapytania prosimy kierować na adres e-mail: kancelaria@piotrkow-tryb.ap.gov.pl

Galeria

  • Powiększ zdjęcie
  • Powiększ zdjęcie
  • Powiększ zdjęcie

Rozwiń Metryka

Podmiot udostępniający informację:
Data utworzenia:2022-11-30
Data publikacji:2022-11-30
Osoba sporządzająca dokument:
Osoba wprowadzająca dokument:Maciej Hubka
Liczba odwiedzin:2053