Piotrków – Królewski, Sejmowy, Trybunalski… w dziejach polskiego państwa i prawa. Katalog wystawy

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF

29 kwietnia 2022

Piotrków – Królewski, Sejmowy, Trybunalski… w dziejach polskiego państwa i prawa. Katalog wystawy, oprac. Tomasz Matuszak, Maciej Hubka, Piotrków Trybunalski 2021, ss. 12.

W związku z przypadającymi w 2021 r. uroczystymi obchodami 230. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja 1791 r., Archiwum Państwowe w Piotrkowie Trybunalskim zrealizowało liczne inicjatywy edukacyjne i wystawiennicze. Jedną z nich jest wystawa planszowa pt. „Piotrków – Królewski, Sejmowy, Trybunalski… w dziejach polskiego państwa i prawa”, której katalog prezentujemy.

Z treści katalogu – „[…] Piotrków Trybunalski jest miastem o niezmiernie bogatej historii. Aby to ogólne stwierdzenie wypełnić konkretną treścią, należałoby dokonać szczegółowego przeglądu dziejów miasta na wielu płaszczyznach – historii politycznej, administracyjnej, gospodarczej, wojskowej, czy kulturalnej. Za każdym razem jednak, aby taką treść właściwie skomponować i atrakcyjnie prezentować, należy sięgać do źródeł. Oryginalny wygląd, intrygujący dukt pisma, piękne graficznie pieczęcie i formy zdobnictwa – to bezsprzeczne walory dokumentów archiwalnych, dyplomów, rękopisów, starodruków. Oczywiście najważniejsza w nich, jest wartość historyczna, jednak poznawanie historii za pośrednictwem archiwaliów jest bez wątpienia na równi atrakcyjne, jak i pouczające. Skarbcem wiedzy o dziejach Piotrkowa zapisanych w dawnych dokumentach jest Archiwum Państwowe w Piotrkowie Trybunalskim, które już od ponad stu lat służy lokalnej społeczności gromadząc, zabezpieczając, opracowując, udostępniając materiały archiwalne, a także aktywnie udzielając się w sferze edukacji, popularyzacji oraz na niwie naukowej i wydawniczej. Niniejsza wystawa jest jednym z wielu tego dowodów [...]”.

 

Galeria

  • Powiększ zdjęcie

Rozwiń Metryka

Podmiot udostępniający informację:
Data utworzenia:2022-04-29
Data publikacji:2022-04-29
Osoba sporządzająca dokument:
Osoba wprowadzająca dokument:Maciej Hubka
Liczba odwiedzin:3106