Rosyjskie gwarancje bezpieczeństwa i porządku sejmowego w 1793 r.

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF

1 września 2021

Mimo wytężonej pracy agentów, a także praktyki przekupstw i zastraszeń, nadal istniała grupa posłów, którzy jawnie występowali wobec rosyjsko-pruskiej przemocy podczas ostatniego sejmu Rzeczypospolitej. Oczywiście, wszelkie działania podejmowane przez Rosjan miały mieć pozór dobrosąsiedzkiego wsparcia.

Doskonałym materiałem ilustrującym wspomnianą sytuację jest kopia listu, który w dniu 1 września 1793 r. carski poseł Jakob Sievers napisał do Ludwika Tyszkiewicza, marszałka wielkiego litewskiego. W liście tym, w dzień później odczytanym w izbie poselskiej, rosyjski poseł wyjaśniał, że w związku z doniesieniami o rzekomym spisku przeciw „poświęconej Osobie Króla Jmci, Marszałka Sejmowego i poczciwych ludzi z Senatu…” postanowił przyjść z pomocą. Pomoc ta polegała na otoczeniu silnym kordonem rosyjskich grenadierów miejsca obrad, rewizji posłów, zakazu opuszczania swoich miejsc w ławach poselskich bez wezwania do tronu, całkowitego rozbrojenia królewskich gwardzistów oraz innych osób. Wszyscy mieli być rewidowani przez rosyjskich oficerów pełniących wartę u drzwi wejściowych na salę obrad. Każda osoba posiadająca broń miała być natychmiast aresztowana…

Oczywiście Jakob Sievers zaznaczył, że należy „upewnić Sejmujących o zupełnej wolności mówienia”. Pierwszym powiernikiem tego listu i osobą odpowiedzialną za jego przekazanie do wiadomości Sejmu był adresat, Ludwik Tyszkiewicz – który za wspieranie przystąpienia króla Stanisława Augusta Poniatowskiego do konfederacji targowickiej oraz własne wstąpienie w szeregi tego stronnictwa, właśnie w 1793 r. nagrodzony został marszałkostwem wielkim litewskim, oraz miejscem w deputacji wyznaczonej do negocjacji z dyplomacją rosyjską.

Przywołany dziś dokument jest jednym z licznych druków Sejmu Grodzieńskiego 1793 r. przechowywanych w zasobie Archiwum Państwowego w Piotrkowie Trybunalskim. Każdy z tych druków ma do „opowiedzenia” inną historię, związaną z dziejami polskiego państwa i prawa. Wszystkie one zaś są wyrazem rosyjsko-pruskiej wrogości wobec Konstytucji 3 Maja 1791 r.

Galeria

  • Powiększ zdjęcie List posła Sieversa do marszałka Tyszkiewicza, 1793 r.

    List posła Sieversa do marszałka Tyszkiewicza, 1793 r.

Rozwiń Metryka

Podmiot udostępniający informację:
Data utworzenia:2021-09-01
Data publikacji:2021-09-01
Osoba sporządzająca dokument:
Osoba wprowadzająca dokument:Aleksy Piasta
Liczba odwiedzin:851