Noc Muzeum w Tomaszowie Mazowieckim

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF

17 maja 2021

Tegoroczna edycja „Nocy Muzeów” po raz kolejny objęła swoim zasięgiem liczne placówki muzealne w naszym regionie. Archiwum Państwowe w Piotrkowie Trybunalskim tym razem uhonorowało doroczne święto muzealników i miłośników historii podejmując współpracę z Muzeum w Tomaszowie Mazowieckim im. Antoniego hr. Ostrowskiego.

W bogatym programie wydarzenia zorganizowanego 15 maja 2021 r. w siedzibie tomaszowskiego Muzeum nie zabrakło wątków archiwalnych. Na uczestników spotkania z historią oczekiwała barwna wystawa planszowa pt. „Archiwa rodzinne Niepodległej. Dziedzictwo – Pamięć – Przyszłość”, która ukazywała potencjał i znaczenie rodzinnych zbiorów dokumentów i fotografii. Do dyspozycji zwiedzających ekspozycje znajdował się zarówno katalog wystawy, jak również okolicznościowa gazeta pt. „Ochotnik Piotrkowski 1920” – nawiązujący do udziału mieszkańców naszego regionu w walkach o utrzymanie niepodległości i określenie granic Polski w latach 1918-1921. Archiwalne elementy programu tegorocznej Nocy Muzeum w Tomaszowie Mazowieckim wpisywały się w szeroką ofertę wystawienniczą i edukacyjną przygotowaną zarówno przez gospodarczy, jak i pozostałych partnerów wydarzenia m.in. 25 Brygadę Kawalerii Powietrznej im. księcia Józefa Poniatowskiego, tomaszowskiego Strzelca oraz twórców ludowych. Wszystkim uczestnikom dziękujemy i zapraszamy na zbliżający się już niebawem Międzynarodowy Dzień Archiwów (9 czerwca 2021 r.).

Dodatkowym elementem wzbogacającym Noc Muzeów organizowaną w Piotrkowie Trybunalskim były trzy wystawy plenerowe, których organizatorem było Archiwum Państwowe w Piotrkowie Trybunalskim. Dwie z nich dotyczyły obchodzonej w tym roku 230. Rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja 1791 r. Trzecia zaś, związana z postacią Stanisława Srzednickiego h. Pomian, prezentowana jest na ogrodzeniu Muzeum w Piotrkowie Trybunalskim.

Galeria

  • Powiększ zdjęcie
  • Powiększ zdjęcie
  • Powiększ zdjęcie
  • Powiększ zdjęcie
  • Powiększ zdjęcie
  • Powiększ zdjęcie

Rozwiń Metryka

Podmiot udostępniający informację:
Data utworzenia:2021-05-17
Data publikacji:2021-05-17
Osoba sporządzająca dokument:
Osoba wprowadzająca dokument:Aleksy Piasta
Liczba odwiedzin:488