Mobilizacja Wojska Polskiego – sierpień 1939 r.

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF

18 sierpnia 2020

Co roku jesień kojarzy się z rocznicą wybuchu II wojny światowej, a co za tym idzie Kampanii Polskiej 1939 r. Wojna ta jest obecnie jednym z najbardziej rozpoznawalnych wydarzeń historycznych, co wiąże się z dużą liczbą miejsc pamięci oraz corocznie organizowanych wydarzeń. A gdy by tak pamiętny wrzesień wspominać w sierpniu?

Tylko na pierwszy rzut oka taki zabieg wydaje się ahistoryczny. Jeżeli jednak spojrzeć z  perspektywy odniesień do przygotowań wojennych, które Wojsko Polskie rozpoczęło kilka miesięcy przed wybuchem wojny – sytuacja rysuje się już w bardziej zachęcającym świetle. W zasobach archiwów państwowych znajdują się liczne świadectwa szeroko rozumianej mobilizacji i przygotowań wojennych II Rzeczypospolitej, które stanowią cenny materiał nie tylko dla historyków wojskowości, lecz także dla miłośników dziejów regionu i genealogów. Tematyczne odniesienie do mobilizacji w działaniach edukacyjnych i popularyzatorskich pozwala nie tylko na pełniejsze wykorzystanie zasobu archiwum pod katem wystawienniczym, lecz może okazać się ciekawą koncepcją żywej dioramy lub wręcz zaangażowania uczestników wydarzenia w aktywne poznawanie historii.

Tak właśnie było w dniu 9 sierpnia 2014 r., kiedy to w siedzibie naszego Oddziału w Tomaszowie Mazowieckim, Archiwum Państwowe w Piotrkowie Trybunalskim we współpracy ze Stowarzyszeniem Rekonstrukcji Historycznej „Batalion Tomaszów” przygotowało wydarzenie promujące archiwalny projekt edukacyjny pt. „Kiedy się wypełniły dni... Wrzesień 1939 r. na ziemi piotrkowskiej” – na który złożyły się wystawa i katalog.

Na potrzeby prezentacji efektów wspomnianego projektu, przygotowano pokaz uzbrojenia i wyposażenia zarówno żołnierzy Wojska Polskiego, jak i Wehrmachtu. Istotnym punktem imprezy była „żywa diorama”, w trakcie której polska komisja poborowa wraz ze stanowiskiem przeciwlotniczym zostały zaatakowane przez oddział niemiecki, wsparty przez dywersantów z „V Kolumny”.  Wszyscy goście, którzy w tym dniu odwiedzili archiwum, zapraszani byli do punktu werbunkowego, gdzie „poddawani byli ewidencji”, a także otrzymywali pamiątkowe karty mobilizacyjne. Dzięki akcji informacyjnej, przeprowadzonej za pośrednictwem lokalnych mediów zainteresowanych inicjatywą nie zabrakło, a wśród uczestników spotkania z „żywą historią”, znaleźli się zarówno seniorzy, jak i przedstawiciele najmłodszego pokolenia mieszkańców regionu. Katalog wspomnianej wystawy jest dostępny dla wszystkich zainteresowanych w siedzibie naszego archiwum.

Galeria

  • Powiększ zdjęcie
  • Powiększ zdjęcie
  • Powiększ zdjęcie
  • Powiększ zdjęcie

Rozwiń Metryka

Podmiot udostępniający informację:
Data utworzenia:2020-08-18
Data publikacji:2020-08-18
Osoba sporządzająca dokument:
Osoba wprowadzająca dokument:Aleksy Piasta
Liczba odwiedzin:1659