Archiwiści w roli twórców filmu

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF

1 lipca 2020

Mówiąc „archiwum” często myślimy o miejscu przechowywania dokumentów, magazynach i kilometrach półek, jak również mamy na myśli dział rządowej administracji specjalnej. W naszym przypadku to również plan filmowy. Tak było choćby w 2015 r. podczas realizacji jednego z naszych projektów edukacyjnych.

Projekt edukacyjny pt. „Bo ta, co nie zginęła… 1945 r.” zrealizowany został przez Archiwum Państwowe w Piotrkowie Trybunalskim przy wsparciu Naczelnej Dyrekcji Archiwów Państwowych oraz Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznej „Batalion Tomaszów” w 2015 r. Efektem pracy w ramach powziętego przedsięwzięcia były film i wystawa -  skupiające się na tematyce zakończenia II Wojny Światowej, ukazując realia polityczne, gospodarcze i społeczne kraju przez pryzmat regionu piotrkowskiego. Kształtowanie się nowej komunistycznej władzy, sytuacja polskiego podziemia antykomunistycznego oraz wiele innych zagadnień przewijają się zarówno na barwnych planszach wystawy, jak i w kolejnych scenach towarzyszącego jej filmu. W filmie tym odnaleźć można będzie zarówno postaci historyczne – np. tomaszowskiego komunisty Romana Tuchowskiego, czy radzieckiego majora Iwanowa. Pozostałe role nawiązują do społeczeństwa regionu, mieszkańców Piotrkowa Trybunalskiego, Tomaszowa Mazowieckiego i innych miast i miejscowości. Film ukazuje również polaryzację nastrojów i działań w okresie powojennym. Scenom z udziałem „aktywu Polskiej Partii Robotniczej” przeciwstawione są ujęcia ukazujące polskich konspiratorów i partyzantów. Wszystko to układa się w barwny i dynamiczny obraz, dopełniający równie interesującą wystawę archiwaliów.

Obraz ten nie jest zdominowanych jedynie przez tematykę militarną. W pozostałe role – tak cywilne jak i wojskowe – wcielili się piotrkowscy i tomaszowscy archiwiści. Na potrzebę dni zdjęciowych tomaszowski Odział naszego archiwum zmienił się w plan filmowy. Sala promocji zasobu zmieniła się nie do poznania dzięki z trudem pozyskanym rekwizytom i pracy całego zespołu nad przygotowaniem scenografii. Cóż jednak po niej, jeżeli nie ustali się obsady, nie sporządzi scenariusza i nie zredaguje dialogów…? To kolejne zadanie, jakie realizacja projektu postawiła przed archiwistami. Wizje artystyczne musiały jednak pozostawać w relacji z faktami historycznymi, dlatego prace na tym etapie prowadzone były w oparciu o materiały archiwalne. Szerokie grono osób pracujących nad filmem zasiliła ekipa filmowa dysponująca profesjonalnym sprzętem, a także grupa przyjaciół archiwum którzy wcieli się w część ról.

Obecnie nasz film wraz z wystawą są stałymi i atrakcyjnymi elementami działalności edukacyjnej i popularyzatorskiej archiwum. W ten sposób owoce zrealizowanego projektu przynoszą efekty długofalowe, przez wiele lat ciesząc oko mieszkańców naszego regionu i nie tylko. Serdecznie zapraszamy do obejrzenia naszej archiwalnej produkcji filmowej dzięki dostępowi on-line.

Galeria

  • Powiększ zdjęcie

Rozwiń Metryka

Podmiot udostępniający informację:
Data utworzenia:2020-07-01
Data publikacji:2020-07-01
Osoba sporządzająca dokument:
Osoba wprowadzająca dokument:Aleksy Piasta
Liczba odwiedzin:1551