Archiwalny Fotoplastikon - Piotrków Trybunalski

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF

4 czerwca 2024

Grafika promocyjna

 

W dniach 6-27 czerwca 2024 r. przed budynkiem Mediateki 800-lecia w Piotrkowie Trybunalskim zagości Archiwalny Fotoplastikon. Zapraszamy na uroczysty wernisaż, który odbędzie się 7 czerwca 2024 r. o godz. 12:00. To pierwszy przystanek tegorocznej edycji projektu Narodowego Archiwum Cyfrowego. Na wystawie zaprezentowane zostaną unikatowe archiwalne fotografie miasta i regionu, pochodzące z zasobów Narodowego Archiwum Cyfrowego oraz Archiwum Państwowego w Piotrkowie Trybunalskim, opracowane cyfrowo w formacie 2D i 3D.

Prezentacja Archiwalnego Fotoplastikonu w Piotrkowie Trybunalskim wpisuje się w tegoroczne piotrkowskie obchody Międzynarodowego Dnia Archiwów. Serdecznie zapraszamy na wernisaż, a także do korzystania z fotoplastikonu do końca jego obecności w Piotrkowie Trybunalskim.

Wykorzystanie technologii 3D pozwoli na jeszcze bardziej immersywne doświadczenie dla odwiedzających, przenosząc ich w wirtualną rzeczywistość przeszłości. Będzie to niepowtarzalna okazja do zanurzenia się w historii Piotrkowa Trybunalskiego i regionu. W stylowym drewnianym fotoplastikonie wykorzystującym technikę stereoskopową będzie można podziwiać archiwalne fotografie miasta sprzed 1914 r., a także późniejsze kadry z lat 20. i 30. XX wieku. Dodatkowo, zwiedzający będą mieli możliwość zobaczenia historycznych zdjęć z regionu, ukazujących kadry ze Spały, Tomaszowa Mazowieckiego i okolic z lat międzywojennych XX wieku.

Zapraszamy wszystkich do odkrywania historii Piotrkowa Trybunalskiego i regionu w wyjątkowy sposób, za pośrednictwem technologii fotoplastikonu. To kontynuacja cyklicznego projektu Narodowego Archiwum Cyfrowego pt. „Archiwalny Fotoplastikon”, który spotkał się z ogromnym zainteresowaniem szerokiej publiczności w wielu miastach Polski. Tegoroczna edycja będzie równie wyjątkowa. Fotoplastikon oprócz Piotrkowa Trybunalskiego będzie prezentowany w tym roku w Kazimierzu Dolnym nad Wisłą, Jarosławiu i Bydgoszczy.

Rozwiń Metryka

Podmiot udostępniający informację:
Data utworzenia:2024-06-04
Data publikacji:2024-06-04
Osoba sporządzająca dokument:
Osoba wprowadzająca dokument:Maciej Hubka
Liczba odwiedzin:646