Archiwum Państwowe w Piotrkowie Trybunalskim

Kronika wydarzeń

 

 

Artykuły

Przejdź do - Polsko-ukraińska konferencja naukowa i prezentacja wystawy w Mikołajowie (Ukraina)

Polsko-ukraińska konferencja naukowa i prezentacja wystawy w Mikołajowie (Ukraina)

15 grudnia 2018

W dniach 9-12 grudnia 2018 r. z wizytą służbową na Ukrainie przebywali przedstawiciele Archiwum Państwowego w Piotrkowie Trybunalskim – dr Tomasz Matuszak (dyrektor archiwum), dr Maciej Hubka i mgr Michał Ordak. Delegacja piotrkowskich archiwistów wzięła udział w obradach polsko-ukraińskiej konferencji naukowej oraz prezentacjach wystawy materiałów archiwalnych.

Czytaj więcej o: Polsko-ukraińska konferencja naukowa i prezentacja wystawy w Mikołajowie (Ukraina)
Przejdź do - Uczniowie z Sokołowa odwiedzili nasze Archiwum

Uczniowie z Sokołowa odwiedzili nasze Archiwum

5 grudnia 2018

Coraz bliżej świąteczna przerwa w nauce, a następnie ferie zimowe. Zawsze jest to dogodny czas do zacieśniania więzów rodzinnych – a mogą być to również „więzy rodzinno-archiwalne”. Do podjęcia zaszczytnej funkcji „rodzinnych archiwistów” oraz zainteresowania dziejami rodziny oraz regionu zachęcaliśmy naszych Gości – uczniów Szkoły Podstawowej w Sokołowie.

Czytaj więcej o: Uczniowie z Sokołowa odwiedzili nasze Archiwum
Przejdź do - Wizyta uczniów z Będkowa

Wizyta uczniów z Będkowa

28 listopada 2018

W dniu 28 listopada 2018 r. w siedzibie Archiwum Państwowego w Piotrkowie Trybunalskim gościli uczniowie Szkoły Podstawowej im. W.S. Reymonta w Będkowie. Uczniowie klas VI i VII wraz z nauczycielami mieli okazję nie tylko zwiedzić siedzibę archiwum, lecz przede wszystkim poznać jego dzieje, zadania i zasób.

Czytaj więcej o: Wizyta uczniów z Będkowa
Przejdź do - Z Archiwum PT

Z Archiwum PT

22 listopada 2018

W dniu 22 listopada 2018 r. Archiwum Państwowe w Piotrkowie Trybunalskim oraz Centrum Informacji Turystycznej w Piotrkowie Trybunalskim wspólnie zorganizowały wydarzenie, którego uczestnicy mieli możliwość zwiedzenia siedziby archiwum oraz zapoznania się z okolicznościową prezentacją wybranych archiwaliów. W roli przewodników wystąpili piotrkowscy archiwiści. Krzysztof Łapiński, zastępca dyrektora APPT, przygotował dla zwiedzających prezentację różnorodnych pod względem postaci fizycznej materiałów archiwalnych. Na przykładzie ekspozycji zaaranżowanej w czytelni akt omówione zostały również dzieje zasobu oraz zagadnienia związane z jego udostępnianiem.        

Czytaj więcej o: Z Archiwum PT
Przejdź do - Dola i niedola żołnierzy armii Rzeczypospolitej w XVII wieku - odczyt w Tomaszowie

Dola i niedola żołnierzy armii Rzeczypospolitej w XVII wieku - odczyt w Tomaszowie

22 listopada 2018

W dniu 22 listopada 2018 roku w siedzibie naszego Oddziału w Tomaszowie Mazowieckim miał miejsce wykład pt. „Dola i niedola żołnierzy armii Rzeczypospolitej w XVII wieku”, wygłoszony przez prof. dr. hab. Tadeusza Srogosza z Uniwersytetu Humanistyczno-Przyrodniczego im. Jana Długosza w Częstochowie. Wydarzenie to wpisuje się w cykl comiesięcznych odczytów współorganizowanych przez Archiwum Państwowe w Piotrkowie Trybunalskim oraz Polskie Towarzystwo Historyczne Koło w Tomaszowie Mazowieckim.

Czytaj więcej o: Dola i niedola żołnierzy armii Rzeczypospolitej w XVII wieku - odczyt w Tomaszowie
Przejdź do - Z wystawą i publikacją w Sejmie Rzeczypospolitej Polskiej

Z wystawą i publikacją w Sejmie Rzeczypospolitej Polskiej

22 listopada 2018

W związku z 100. rocznicą odzyskania niepodległości przez Polskę, Archiwum Państwowe w Piotrkowie Trybunalskim przy wsparciu Naczelnej Dyrekcji Archiwów Państwowych, opracowało okolicznościową wystawę oraz wydawnictwo książkowe. Ich uroczysta prezentacja miała miejsce w dniu 21 listopada 2018 r. w Sejmie Rzeczypospolitej Polskiej.

Czytaj więcej o: Z wystawą i publikacją w Sejmie Rzeczypospolitej Polskiej
Przejdź do - „Archiwalne tropy Niepodległości” – lekcja archiwalna i zajęcia warsztatowe

„Archiwalne tropy Niepodległości” – lekcja archiwalna i zajęcia warsztatowe

19 listopada 2018

W związku z obchodami 100. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę, na zaproszenie Katolickiej Szkoły Podstawowej im. Św. Jana Bosko w Piotrkowie Trybunalskim, lekcję archiwalną i zajęcia warsztatowe przeprowadzili piotrkowscy archiwiści. Tematyka spotkania wiązała się z materiałami z zasobu Archiwum Państwowego w Piotrkowie Trybunalskim dotyczącymi dziejów walk o Niepodległość oraz jej utrzymanie.

Czytaj więcej o: „Archiwalne tropy Niepodległości” – lekcja archiwalna i zajęcia warsztatowe
Przejdź do - Trudne drogi do Niepodległości… prezentacja wystawy i publikacji

Trudne drogi do Niepodległości… prezentacja wystawy i publikacji

13 listopada 2018

Na przestrzeni całego 2018 r. Archiwum Państwowe w Piotrkowie Trybunalskim podjęło szereg inicjatyw związanych z doniosłą 100. Rocznicą odzyskania Niepodległości przez Polskę. Były to liczne wystawy i prezentacje, a także odczyty i prelekcje tematyczne – ukazujące z perspektywy regionalnej polskie drogi do wyzwolenia spod jarzma zaborów. Niemal w przededniu wspomnianej rocznicy, w dniu 9 listopada 2018 r., piotrkowscy archiwiści zaprezentowali dwa ważne efekty swej pracy – wystawę i książkę. Wydarzenie to miało miejsce w Gminnym Centrum Kultury w Rozprzy.

Czytaj więcej o: Trudne drogi do Niepodległości… prezentacja wystawy i publikacji
Przejdź do - Piotrków i piotrkowianie w czasie wojny i okupacji 1914-1918 – wykład dla młodzieży

Piotrków i piotrkowianie w czasie wojny i okupacji 1914-1918 – wykład dla młodzieży

6 listopada 2018

W dniu 6 listopada 2018 r. w siedzibie Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 w Piotrkowie Trybunalskim miała miejsce niecodzienna lekcja historii. Na zaproszenie szkoły z wykładem pt. „Piotrków i piotrkowianie w czasie wojny i okupacji 1914-1918” przybył dr Maciej Hubka – pracownik Archiwum Państwowego w Piotrkowie Trybunalskim.

Czytaj więcej o: Piotrków i piotrkowianie w czasie wojny i okupacji 1914-1918 – wykład dla młodzieży
Przejdź do - Spotkanie - Tomaszów Mazowiecki u progu niepodległości

Spotkanie - Tomaszów Mazowiecki u progu niepodległości

29 października 2018

Dnia 26 października 2018 r. w Miejskim Centrum Kultury Filia Dzielnicowy Ośrodek Kultury w Tomaszowie Mazowieckim odbyło się kolejne spotkanie z cyklu Historie dalekie i bliskie. Tym razem hasło przewodnie brzmiało Tomaszów Mazowiecki u progu niepodległości. Oprócz gospodarza zorganizowały go Archiwum Państwowe w Piotrkowie Trybunalskim oraz Polskie Towarzystwo Historyczne Koło w Tomaszowie Mazowieckim.

Czytaj więcej o: Spotkanie - Tomaszów Mazowiecki u progu niepodległości

Rozwiń Metryka

Podmiot udostępniający informację:
Data utworzenia:2015-12-29
Data publikacji:2015-12-29
Osoba sporządzająca dokument:
Osoba wprowadzająca dokument:
Liczba odwiedzin:52783