Archiwum Państwowe w Piotrkowie Trybunalskim

Kronika wydarzeń

 

 

Artykuły

Przejdź do - O sprawie Polski u końca II wojny światowej

O sprawie Polski u końca II wojny światowej

19 maja 2017

Maj jest miesiącem, w którym przypadają dwie ważne rocznice związane z II wojną światową. Pierwszą z nich jest 73. rocznica zdobycia przez 2 Korpus Polski wzgórza Monte Cassino 18 maja 1944 roku, co stanowi symbol polskiej waleczności i zaangażowania  polskich wojsk w działaniach koalicji antyhitlerowskiej. Drugą - podpisanie aktu bezwarunkowej kapitulacji Wermahtu 8 maja 1945 roku, co zostało uznane za koniec wojny w Europie. W nawiązaniu do obu tych wydarzeń w dniu 18 maja 2017 r. z odczytem Sprawa Polski a zakończenie II wojny światowej wystąpił w ramach kolejnego czwartkowego spotkania współorganizowanego przez APPT i PTH mgr Michał Ordak.

Czytaj więcej o: O sprawie Polski u końca II wojny światowej
Przejdź do - O balonach i sterowcach w archiwum

O balonach i sterowcach w archiwum

18 maja 2017

Już po raz kolejny w tym roku w gościnnych murach Archiwum Państwowego w Piotrkowie Trybunalskim pojawili się młodzi miłośnicy historii. Tym razem byli to uczniowie VI klasy Zespołu Szkół Św. Jana Bosko w Piotrkowie Trybunalskim. Okazją do odwiedzin była lekcja archiwalna dotycząca dziejów „machin latających”, która miała miejsce w dniu 17 maja 2017 r.

Czytaj więcej o: O balonach i sterowcach w archiwum
Przejdź do - Noc Muzeów w Tomaszowie Mazowieckim

Noc Muzeów w Tomaszowie Mazowieckim

15 maja 2017

W kalendarzu imprez kulturalnych corocznie poczesne miejsce zajmuje „Noc Muzeów”. Wzbudzając zainteresowanie lokalnych społeczności, stanowi ona doskonałą okazję do popularyzacji wiedzy o dziedzictwie kulturowym, historii, a także źródłach o niej mówiących. W sobotę 13 maja 2017 r. „Noc Muzeów” odbyła się również w Tomaszowie Mazowieckim. Aktywny udział w wydarzeniu wzięli pracownicy Archiwum Państwowego w Piotrkowie Trybunalskim, które było współorganizatorem imprezy.

Czytaj więcej o: Noc Muzeów w Tomaszowie Mazowieckim
Przejdź do - Kolejna lekcja archiwalna dla dzieci

Kolejna lekcja archiwalna dla dzieci

11 maja 2017

 W środę 10 maja 2017 roku, Archiwum Państwowe w Piotrkowie odwiedziło 20 uczniów klasy V Zespołu szkół św. Jana Bosko w Piotrkowie Trybunalskim. Przygotowano dla nich specjalną lekcję archiwalną nt. zasobu archiwalnego i działalności archiwów państwowych. Tematyka lekcji była kompatybilna z programem nauczania historii dla uczniów szkół podstawowych. Młodzi miłośnicy historii z zainteresowaniem wysłuchali prelekcji wygłoszonej przez piotrkowskich archiwistów. Mieli okazję zajrzeć w najtajniejsze zakamarki magazynów archiwalnych, zadawali tez interesujące i niebanalne pytania, na które staraliśmy się zadawalająco odpowiedzieć.

Przejdź do - Pokaz filmu "Bo ta, co nie zginęła... 1945r." w DOK w Białobrzegach

Pokaz filmu "Bo ta, co nie zginęła... 1945r." w DOK w Białobrzegach

11 maja 2017

Podczas kolejnego z cyklu spotkań „Historie dalekie i bliskie” współorganizowanego przez Archiwum Państwowe w Piotrkowie Trybunalskim oraz Miejskie Centrum Kultury w Tomaszowie Mazowieckim, w dniu 10 maja 2017 r. prelekcję pt. „Trudny rok 1945 - między okupacją a "niewolą"” wygłosił dr Andrzej Wróbel. Stanowiła ona wprowadzenie do pokazu filmu zrealizowanego przez APPT przy współpracy SRH Batalion Tomaszów pt. „Bo ta, co nie zginęła”. Na spotkanie przybyła licznie młodzież z gimnazjum ZS nr 8 w Tomaszowie, która z zaciekawieniem wzięła udział w tej niecodziennej lekcji historii.

Przejdź do - IV Historyczny Festyn Rodzinny w Piotrkowie Trybunalskim, czyli Wioska Wikingów i nie tylko…

IV Historyczny Festyn Rodzinny w Piotrkowie Trybunalskim, czyli Wioska Wikingów i nie tylko…

7 maja 2017

Już po raz czwarty w Piotrkowie Trybunalskim odbył się Historyczny Festyn Rodzinny. W dniu 7 maja 2017 r. na boisku przy Filii Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Piotrkowie Trybunalskim powstały liczne stanowiska stowarzyszeń i instytucji kultury, nawiązujące aranżacją zarówno do średniowiecza, jak i XX wieku. Na festynie nie zabrakło także Archiwum Państwowego w Piotrkowie Trybunalskim, które było współorganizatorem imprezy.

Czytaj więcej o: IV Historyczny Festyn Rodzinny w Piotrkowie Trybunalskim, czyli Wioska Wikingów i nie tylko…
Przejdź do - Piotrków Sejmowy – spacer po historii Piotrkowa

Piotrków Sejmowy – spacer po historii Piotrkowa

6 maja 2017

Obecna nazwa Piotrkowa Trybunalskiego nawiązuje bezpośrednio do dziejów najwyższego sądu dla szlachty przedrozbiorowej Polski – Trybunału Koronnego. W dziejach miasta poczesne miejsce zajmuje jednak okres „sejmowy”. To właśnie w Piotrkowie w roku 1493 obradował pierwszy w dziejach polskiego parlamentaryzmu dwuizbowy sejm walny. Począwszy od tej daty, do roku 1567, Piotrków wielokrotnie był miejscem obrad sejmów, co wydatnie wpłynęło na rozwój miasta i życie jego mieszkańców.

Czytaj więcej o: Piotrków Sejmowy – spacer po historii Piotrkowa
Przejdź do - Gra miejska „Piotrków Filmowy”

Gra miejska „Piotrków Filmowy”

5 maja 2017

Piotrków Trybunalski niejednokrotnie w swych dziejach był miejscem realizacji wielu filmów. W piotrkowskich kinoteatrach i kinach odbywały się liczne seanse, wpisując się w bogate życie kulturalne miasta i jego mieszkańców. To właśnie z „filmowymi” dziejami Piotrkowa wiązała się gra miejska „Piotrków Filmowy”, która miała miejsce w dniu 28 kwietnia 2017 roku.

Czytaj więcej o: Gra miejska „Piotrków Filmowy”
Przejdź do - Wizyta archiwistów ukraińskich w Archiwum Państwowym w Piotrkowie Trybunalskim

Wizyta archiwistów ukraińskich w Archiwum Państwowym w Piotrkowie Trybunalskim

4 maja 2017

    W dniach 21-22 kwietnia 2017 r. w Archiwum Państwowym w Piotrkowie Trybunalskim gościła z wizytą roboczą ośmioosobowa delegacja archiwistów ukraińskich. Pracownicy Państwowego Archiwum Obwodu Mikołajewskiego mieli okazję zarówno do zwiedzenia naszego archiwum, jak również do wymiany doświadczeń oraz zapoznania się z organizacją i zasadami działania naszej instytucji.

Czytaj więcej o: Wizyta archiwistów ukraińskich w Archiwum Państwowym w Piotrkowie Trybunalskim
Przejdź do - O Spale w tomaszowskim oddziale

O Spale w tomaszowskim oddziale

21 kwietnia 2017

W dniu 20  kwietnia 2017 roku miał miejsce kolejny z cyklu czwartkowych odczytów współorganizowanych przez Archiwum Państwowe w Piotrkowie Trybunalskim oraz Koło PTH w Tomaszowie Mazowieckim. Tym razem na zaproszenie organizatorów przybył dr Michał Słoniewski – prezes Lokalnej Organizacji Turystycznej w Spale. Wygłosił on odczyt pt. „Mity i legendy w historii Spały w świetle badań naukowych”.

Czytaj więcej o: O Spale w tomaszowskim oddziale

Galeria

  • Powiększ zdjęcie dr Aleksy Piasta

    dr Aleksy Piasta

Rozwiń Metryka

Podmiot udostępniający informację:
Data utworzenia:2015-12-29
Data publikacji:2015-12-29
Osoba sporządzająca dokument:
Osoba wprowadzająca dokument:
Liczba odwiedzin:11869