60. rocznica Powstania Węgierskiego 1956 r.

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF

25 października 2016

Sześćdziesiąt lat temu, w październiku 1956 r. Węgrzy stanęli do nierównej walki o wolność i niepodległość. W obliczu przewagi Armii Radzieckiej, w wyniku krwawych walk zryw ten ostatecznie nie przyniósł powstańcom oczekiwanych rezultatów. Niemniej jednak był on wyraźnym przykładem braku akceptacji dla komunizmu i emanacją dążeń narodów Europy Wschodniej do zrzucenia wrogiego jarzma Związku Radzieckiego.

Polacy – niejako w myśl wiekowego przysłowia „Polak – Węgier, dwa bratanki” – żywo zareagowali ma sytuację na Węgrzech. Szczególnie masowa i wymowna była polska pomoc w zakresie krwiodawstwa, a także szeroko zakrojona pomoc humanitarna. Dziś z perspektywy sześciu dekad, warto pamiętać o historii, która łączy pokolenia i narody.

Przykładem solidarności polsko-węgierskiej były lokalne koła Towarzystwa Przyjaźni Polsko – Węgierskiej, które zaktywizowały się po 1956 r. W zasobie Archiwum Państwowego w Piotrkowie Trybunalskim przechowywane są kroniki Koła Towarzystwa Przyjaźni Polsko-Węgierskiej w Piotrkowie Trybunalskim z lat 1973-1990. Prezentowane poniżej materiały  ukazują okoliczności w jakich doszło do organizacji tej struktury.

1

2

3

 

Rozwiń Metryka

Podmiot udostępniający informację:
Data utworzenia:2016-10-25
Data publikacji:2016-10-25
Osoba sporządzająca dokument:
Osoba wprowadzająca dokument:Aleksy Piasta
Liczba odwiedzin:2599