Jednym z najdłużej zatrudnionych pracowników Archiwum Państwowego w Piotrkowie był Konstanty Kmiecik – woźny archiwalny

11 lipca 2019

Lata pracy Konstantego Kmiecika (zm. 1949 r.) przypadały m.in. na okres organizacji archiwum, cechującej się gromadzeniem zasobu, czy też ukazywanymi uprzednio problemami lokalowymi. Przy niewielkiej wówczas obsadzie kadrowej, wspieranej doraźnie dietariuszami czasowymi, sumienne wykonywanie swych obowiązków przez woźnego stanowiło ważny element funkcjonowania instytucji.

Konstanty Kmiecik ze swych obowiązków wywiązywać musiał się w sposób zadowalający przełożonych, o czym świadczyć może prezentowany wniosek awansowy wystawiony dlań przez przełożonego w lipcu 1930 r. Warto w tym miejscu przytoczyć treść dokumentu: „P. Konstanty Kmiecik, etatowy woźny archiwalny w Piotrkowie, wykazał w okresie nieprzerwanej pracy dziesięcioletniej w Archiwum wzorową sumienność, gorliwość i zamiłowanie powierzonych mu czynności pomimo bardzo trudnych warunków pracy. Z uwagi na to mam zaszczyt zgłosić wniosek o przesunięcie Konstantego Kmiecika do wyższego stopnia służby państwowej.”

 Przywołany wniosek awansowy nie był jedynym wyróżnieniem w okresie pracy zawodowej Konstantego Kmiecika. Już dwa lata wcześniej został on odznaczony Medalem Dziesięciolecia Odzyskania Niepodległości. Zasłużony piotrkowski woźny archiwalny zmarł po długiej chorobie w listopadzie 1949 r., nie doczekawszy emerytury, na którą miał przejeść z końcem tego roku.

Galeria

  • Powiększ zdjęcie
  • Powiększ zdjęcie

Rozwiń Metryka

Podmiot udostępniający informację:
Data utworzenia:2019-07-11
Data publikacji:2019-07-11
Osoba sporządzająca dokument:
Osoba wprowadzająca dokument:Aleksy Piasta
Liczba odwiedzin:1440