Archiwum Państwowe w Piotrkowie Trybunalskim

"Bracia Stępniewscy po stu latach"

15 grudnia 2018

W dniu 13 grudnia w Archiwum Państwowym w Piotrkowie Trybunalskim Oddział w Tomaszowie Mazowieckim miał miejsce wykład na temat Bracia Stępniewscy po stu latach. Wygłosił go mgr Zbigniew Milczarek – nauczyciel języka polskiego w Szkole Podstawowej nr 13 w Tomaszowie Mazowieckim.

Na spotkanie licznie przybyła młodzież Szkoły Podstawowej nr 13 oraz I Liceum Ogólnokształcącego w Tomaszowie Mazowieckim.

Prelegent przybliżył zebranym sylwetki dwóch wybitnych absolwentów I LO w Tomaszowie Mazowieckim braci Włodzimierza i Jaropełka Stępniewskich. Bardziej znany – Włodzimierz – w 1927 r. wstąpił na Wydział Prawa Uniwersytetu Warszawskiego, który ukończył w 1932 r. ze stopniem doktora filozofii. Głównym zainteresowaniem Włodzimierza była polska myśl filozoficzno-prawna – Starowolskiego, Orzechowskiego, Kołłątaja, Strojnowskiego, a szczególnie Sebastiana Petryckiego. Jest autorem pracy naukowej Poglądy filozoficzno-prawne Sebastiana Petryckiego – pierwszego w polskiej literaturze całościowego ujęcia polskiej filozofii prawa. Znanym filozofem był również młodszy brat Włodzimierza -Jaropełk. Prelgent przy pomocy prezentacji multimedialnej zaprezentował najciekawsze dokumenty dotyczące braci Stępniewskich znajdujące się m.in. w zasobie tomaszowskiego Oddziału AP. Bardzo duże zaciekawienie wśród słuchaczy wzbudziły fragmenty wywiadów z 1980 r. przeprowadzone z braćmi Stępniewskimi.

Wydarzenie to wpisało się w cykl comiesięcznych odczytów współorganizowanych przez Archiwum Państwowe w Piotrkowie Trybunalskim oraz Polskie Towarzystwo Historyczne Koło w Tomaszowie Mazowieckim.

Za udział w spotkaniu serdecznie dziękujemy wszystkim uczestnikom.

Zapraszamy do zapoznania się z nagraniem wykładu udostępnionym przez portal Format 3A:

https://www.facebook.com/1019164618161815/videos/301072353855052/

Galeria

  • Powiększ zdjęcie
  • Powiększ zdjęcie
  • Powiększ zdjęcie
  • Powiększ zdjęcie
  • Powiększ zdjęcie
  • Powiększ zdjęcie

Rozwiń Metryka

Podmiot udostępniający informację:
Data utworzenia:2018-12-15
Data publikacji:2018-12-15
Osoba sporządzająca dokument:
Osoba wprowadzająca dokument:Michał Ordak
Liczba odwiedzin:640