Międzynarodowy Dzień Archiwów #MDA2021 – 9 czerwca 2021 r.

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF

31 maja 2021

Międzynarodowy Dzień Archiwów jest szczególną okazją do prezentacji archiwów poprzez pryzmat ich działań i zasobów. W tym roku – w dalszym ciągu upływającym pod znakiem zagrożenia pandemicznego COVID-19, postanowiliśmy zestawić tradycję z nowoczesnością. Dlatego nasze wydarzenie organizowane jest zarówno w przestrzeni cyfrowej, jak i tradycyjnej. Zapraszamy na #MDA2021

Święto archiwów i archiwistów – Międzynarodowy Dzień Archiwów (MDA) – obchodzone jest każdego roku w dniu 9 czerwca. Ustanowione zostało w 2008 r. podczas 16. Międzynarodowego Kongresu Archiwów w Kuala Lumpur. Obecnie archiwa na całym świecie organizują liczne wydarzenia popularyzatorskie i edukacyjne, ujmowane w Międzynarodowy Tydzień Archiwów (International Archives Week), przypadającym w tym roku w terminie 7-11 czerwca. Data 9 czerwca pozostaje nadal punktem centralnym w kalendarzu wydarzeń.

W tym roku Archiwum Państwowe w Piotrkowie Trybunalskim podjęło inicjatywę wydarzenia o dwóch obliczach. Już w ubiegłym roku, ze względu na zagrożenie pandemiczne, wszyscy musieliśmy odnaleźć się w nowej, trudnej rzeczywistości. Wiele wydarzeń kulturalnych i naukowych przyjęło wówczas postać cyfrową – co widoczne było m.in. podczas ubiegłorocznego MDA. W tym roku, ze względu na stopniowe usuwanie obostrzeń sanitarnych możemy nasze obchody MDA zorganizować częściowo „na żywo” – w historycznym otoczeniu siedziby Archiwum Państwowego w Piotrkowie Trybunalskim. Część naszych atrakcji planowana jest w postaci cyfrowej, część zaś w tradycyjnej – co starliśmy się oddać również w grafice promującej #MDA2021.

 W PROGRAMIE DNIA:

„Vivat maj! 3 MAJ!”

Obecny rok upływa nam pod znakiem uroczystych obchodów 230. Rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja 1791 r. Na przestrzeni ostatnich tygodni, w bezpośredniej okolicy 3 maja 2021 r. podjęliśmy szereg inicjatyw – cyfrowych i tradycyjnych – ukazujących wspomniane wydarzenie historyczne z lokalnej perspektywy.

Konstytucja 3 Maja 1791 r. - nalepka z okresu I wojny światowej

Dziś – z okazji #MDA2021 – zapraszamy do zapoznania się z cyfrową wystawą pt. „Wokół Konstytucji 3 Maja 1791 r. Dzieje państwa i prawa z piotrkowskiej perspektywy”.

 

 

Archiwa Rodzinne Niepodległej – zostań rodzinnym archiwistą!

 

Jedną z najważniejszych, trwających od lat akcji realizowanych przez Archiwum Państwowe w Piotrkowie Trybunalskim w ramach państwowej sieci archiwalnej, jest projekt pod nazwą „Archiwa Rodzinne Niepodległej” (ARN). Dedykowany jest do wszystkich tych, którym drogie są dzieje własnej rodziny – będące wszak elementem historii regionalnej i nie tylko. Działający w naszym archiwum punkt konsultacyjny udziela licznych konsultacji i instruktarzy, prowadzi działalność popularyzatorską i edukacyjną w środowiskach młodzieży szkolnej oraz grup zainteresowań – zachęcając do rozwijania tzw. świadomości archiwalnej społeczeństwa.

Oładka katalogu ARN

Z okazji #MDA2021 zapraszamy wszystkich obecnych i przyszłych rodzinnych archiwistów i genealogów do konsultacji „na żywo”. Przynieście swoje zbory, opowiedzcie o trudnościach i problemach, pytajcie i dzielcie się z nami własnym doświadczeniem. W wersji cyfrowej zapraszamy nie tylko do korzystania z treści publikowanych na stronie internetowej ARN, lecz również do pobrania barwnie ilustrowanego katalogu wydanego przez nas w ramach działalności punktu konsultacyjnego.

 

„Archiwum Pandemii”

Baner Archiwa Pandemii

Pamiętając o historii nie powinniśmy też zaniedbywać przyszłości! Z tego powodu zapraszamy wszystkich do współtworzenia społecznej kolekcji dokumentacji – zdjęć, plakatów, notatek, nagrań audiowizualnych itp. – które pozwolą przyszłym pokoleniom zrozumieć epidemiczne realia, w których przyszło nam żyć. Więcej szczegółów o akcji dowiedzieć się można zarówno podczas #MDA2021 w formie tradycyjnej, jak i na naszej stronie internetowej.

 

Jak zorganizować „cyfrowe archiwum rodzinne”?

To pytanie, na które chcielibyśmy odpowiedzieć podczas plenerowej formy naszego wydarzenia - #MDA2021.

- Jak opiekować się zbiorami cyfrowych danych?

- Jak digitalizować domowe zbiory i zapanować organizacyjnie nad tak powstałym cyfrowym zasobem?

- Jak ciekawie prezentować wersje cyfrowe dokumentów? Jak korzystać z serwisu szukajwarchiwach.gov.pl?

Tym punktem programu chcemy podkreślić w naszym #MDA2021 związek między tradycją i nowoczesnością.

 

Serdecznie zapraszamy! Bądźcie z nami wirtualnie poprzez naszą stronę internetową i profil Facebook,

...a także w tzw. „realu” – przy ul. Jerozolimskiej 29 w Piotrkowie Trybunalskim (godz. 9:00 – 14:00).

Oprócz punktu konsultacyjnego wspomnianych akcji, przygotowaliśmy dla Was interesujące wystawy archiwalne oraz historyczno-archiwalne materiały promocyjne.

 

Plakakt #MDA2021

 

Rozwiń Metryka

Podmiot udostępniający informację:
Data utworzenia:2021-05-31
Data publikacji:2021-05-31
Osoba sporządzająca dokument:
Osoba wprowadzająca dokument:Aleksy Piasta
Liczba odwiedzin:2498