Piotrkowski epizod ppłk. Teleżyńskiego

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF

18 lutego 2021

W okresie wojny polsko-rosyjskiej 1919-1921 Piotrków był miejscem pełnienia służby dla wielu oficerów Wojska Polskiego. Sprawowali oni najróżniejsze funkcje, dokładając wszelkich starań do tego aby regionalne struktury administracji wojskowej oraz oddziały Wojska Polskiego w jak największym stopniu wspierały ogólnopaństwowy wysiłek wojenny. Jednym z nich był ppłk Aleksander Teleżyński.

Niemal równo sto lat temu, tj. z końcem lutego 1921 r. ppłk Aleksander Teleżyński kończył piotrkowski epizod swojej kariery wojskowej. Z punktu widzenia udziału piotrkowian w wojnie z bolszewicką Rosją pełnił on bardzo ważne zadanie. W połowie 1920 r. ppłk Teleżyński objął dowództwo Powiatowej Komendy Uzupełnień 2 Pułku Piechoty Legionów, która w tym czasie znajdowała się właśnie w Piotrkowie. Ze względu na pełnioną funkcję miał on zdecydowany wpływ na działalność regionalnych struktur aparatu mobilizacyjnego, co w kluczowych momentach wojny polsko-rosyjskiej było niezwykle istotne. Z tego też powodu nazwisko ppłk. Teleżyńskiego widnieje zarówno w dokumentacji dotyczącej kolejnych przeglądów poborowych, a także na plakatach z obwieszczeniami związanymi z formowaniem i uzupełnianiem oddziałów Wojska Polskiego w Piotrkowie.

Po zakończeniu swej służby w Piotrkowie, ppłk Teleżyński pełnił m.in. analogiczną funkcję w Łucku. W 1927 r. został przeniesiony w stan spoczynku. Podczas II wojny światowej, po sowieckiej agresji na Polskę z dn. 17 września 1939 r., został aresztowany przez NKWD a następnie zamordowany (prawdopodobnie wiosną 1940 r.).

Jako materiał ilustracyjny prezentujemy jeden z plakatów z zasobu Archiwum Państwowego w Piotrkowie Trybunalskim. Pod treścią obwieszczenia widnieje nazwisko ppłk. Teleżyńskiego.

Galeria

  • Powiększ zdjęcie Obwieszczenie ppłk. Aleksandra Teleżyńskiego

    Obwieszczenie ppłk. Aleksandra Teleżyńskiego

Rozwiń Metryka

Podmiot udostępniający informację:
Data utworzenia:2021-02-18
Data publikacji:2021-02-18
Osoba sporządzająca dokument:
Osoba wprowadzająca dokument:Aleksy Piasta
Liczba odwiedzin:41