Zmienne koleje losu administracji wojskowej – przykład tomaszowski

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF

10 lutego 2021

Lata 1919-1921 to nie tylko czas trwania wojny polsko-bolszewickiej, lecz również okres licznych zmian strukturalnych i organizacyjnych Wojska Polskiego. Dotyczyło to również wojskowej administracji terytorialnej. Przemiany te były czasem szansą awansu dla miast pominiętych z różnych przyczyn w wyższych strukturach administracji cywilnej.

Wcześniej wspominaliśmy o krótkotrwałym awansie administracyjnym Piotrkowa w postaci kilku dni funkcjonowania Inspektoratu Lokalnego w Piotrkowie. Inny przykład pochodzi z dziejów Tomaszowa Mazowieckiego. Miasto fabryczne o niezwykle krótkiej historii (prawa miejskie otrzymało bowiem w 1830 r.) na przełomie XIX i XX w. rozwijało się zarówno pod względem demograficznym, jak i ekonomicznym. Względy natury historyczno-administracyjnej powodowały zaś, że Tomaszów stale związany był z mniejszymi od siebie Brzezinami lub Rawą Mazowiecką (siedzibami powiatów i obwodów). Kształtowanie od podstaw, bez zaszłości historycznych, administracji wojskowej w odrodzonej w 1918 r. Polsce pozwoliło, aby ośrodki takie jak Tomaszów Mazowiecki mogły przynajmniej w tym zakresie zaistnieć na mapie administracyjnej kraju.

W początku 1920 r. z powiatowych Brzezin do około trzykrotnie ludniejszego Tomaszowa Mazowieckiego przeniesiono Powiatową Komendę Uzupełnień 30 Pułku Strzelców Kaniowskich. Z dnia 11 lutego 1920 r. pochodzi jeden z dokumentów dotyczących funkcjonowania komendy w mieście nad Pilicą i Wolbórką. Prezentowane pismo zawiera informację o stanie etatowym PKU oraz jego potrzebach aprowizacyjnych. Co warto zaznaczyć, funkcjonowanie w danym mieście komendy uzupełnień powodowało m.in. czasowy napływ poborowych i ochotników, na potrzeby których również musiano zabezpieczyć nie tylko prowiant, ale również pomieszczenia koszarowe, czy też miejsce do realizacji ćwiczeń wojskowych. Warto zatem badając dzieje lokalnych społeczności i małych ojczyzn poświęcić nieco czasu na poznanie historycznych przemian administracji wojskowej.

Galeria

  • Powiększ zdjęcie Pismo w sprawie przeniesienia z Brzezin do Tomaszowa Mazowieckiego P.K.U. 30 pp, 11.02.1920 r.

    Pismo w sprawie przeniesienia z Brzezin do Tomaszowa Mazowieckiego P.K.U. 30 pp, 11.02.1920 r.

Rozwiń Metryka

Podmiot udostępniający informację:
Data utworzenia:2021-02-10
Data publikacji:2021-02-10
Osoba sporządzająca dokument:
Osoba wprowadzająca dokument:Aleksy Piasta
Liczba odwiedzin:1116