W działalności popularyzatorskiej archiwum ważne miejsce zajmują wystawy archiwalne

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF

14 maja 2020

Działalność wystawiennicza stanowi jeden z najstarszych rodzajów prowadzenia akcji popularyzatorskich i edukacyjnych w archiwach. Obecnie, w dobie Internetu publikowanie kopii cyfrowych materiałów archiwalnych w sieci jest już standardem. Jak jednak wyglądały wystawy sprzed kilku dekad?

Mówiąc o wystawie archiwalnej przede wszystkim należy mieć na uwadze bezpieczeństwo chronionych prawnie materiałów archiwalnych – bezcennych i unikalnych źródeł historycznych. Z tego też powodu działalność wystawiennicza musi uwzględniać szczegółowo określone normy bezpieczeństwa – takie jak natężenie światła, wilgotność powietrza, długość trwania ekspozycji, czy też prezentacja materiałów w zabezpieczonych gablotach pod nadzorem archiwisty. Wypełnienie m.in. tych wymogów, jak również dobór miejsca wystawy mają kluczowe znaczenie.

Wystawy tematyczne, często przekrojowe, zawsze są cennym uzupełnieniem różnego rodzaju wydarzeń takich jak sesje i konferencje naukowe lub popularne, odczyty, pogadanki, dni otwarte, etc. Ekspozycje te stwarzają możliwość odniesienia poruszanych podczas tych wydarzeń treści bezpośrednio do źródeł, co ma fundamentalne znaczenie w kształtowaniu świadomości m.in. studentów historii i młodych historyków. W szerszym kontekście ekspozycje te mogą cieszyć oczy odbiorców zróżnicowaną formą materiałów archiwalnych, choć warto zaznaczyć, że nie w każdym przypadku możliwe jest „wyjście” poza dokument pisany – jak to może być w przypadku wystaw ukazujących materiały np. z początku XIX w. W takich sytuacjach ważna jest rola komentarzy historycznych opracowywanych przez autorów ekspozycji, a także zaangażowanie osób oprowadzających po wystawie.

Warto w tym miejscu przywołać kilka tytułów wystaw zrealizowanych przez Archiwum Państwowe w Piotrkowie Trybunalskim wraz z jego partnerami na przestrzeni kolejnych dekad począwszy od lat 60-tych XX w. Wówczas to archiwum na podstawie swojego zasobu, a także zbiorów prasy i biblioteki przygotowało ekspozycje dotyczące pt. „Prasa Polska” (1961), a także nawiązującą m.in. historii Trybunału Koronnego w Piotrkowie wystawę „Pomniki Prawa Polskiego” (1961). W 1988 r. w związku z obchodami rocznicowymi odzyskania niepodległości przez Polskę w 1918 r., w siedzibie Muzeum w Piotrkowie Trybunalskim prezentowana była wystawa pt. „Piotrkowskie u progu niepodległości”. W działalności wystawienniczej prowadzonej często wspólnie z regionalnymi muzealnikami swoje osiągnięcia ma również nasz Oddział w Tomaszowie Mazowieckim, czego przykładem była ekspozycja dotycząca dziejów rodu hrabiów Ostrowskich – założycieli Tomaszowa Maz. (1991).

Trudno jest w tak krótkiej formie zaprezentować całość działalności wystawienniczej archiwum. Wszystkich zainteresowanych zapraszamy do zapoznania się z naszymi wystawami on-line.

Galeria

  • Powiększ zdjęcie
  • Powiększ zdjęcie
  • Powiększ zdjęcie

Rozwiń Metryka

Podmiot udostępniający informację:
Data utworzenia:2020-05-14
Data publikacji:2020-05-14
Osoba sporządzająca dokument:
Osoba wprowadzająca dokument:Aleksy Piasta
Liczba odwiedzin:1222