Jubileusz 100-lecia działalności Archiwum Państwowego w Piotrkowie Trybunalskim w państwowej sieci archiwalnej

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF

17 grudnia 2019

Archiwum Państwowe w Piotrkowie Trybunalskim należy do najstarszych archiwów państwowych w niepodległej Polsce. Jest ono równolatkiem państwowej sieci archiwalnej, która swój początek bierze od podpisanego w dniu 7 lutego 1919 r. przez Naczelnika Państwa Józefa Piłsudskiego Dekretu o organizacji archiwów państwowych i opiece nad archiwaliami. W dniu 5 grudnia 2019 r. w piotrkowskiej Mediatece 800-lecia miały miejsce uroczystości Jubileuszu Stulecia Archiwum Państwowego w Piotrkowie Trybunalskim, połączone z galą podsumowującą całoroczny cykl ogólnopolskich wydarzeń związanych z 100. rocznicą powstania archiwów państwowych w niepodległej Polsce.

Wydarzenie przygotowywane wspólnie przez Naczelną Dyrekcję Archiwów Państwowych w Warszawie oraz Archiwum Państwowe w Piotrkowie Trybunalskim, przebiegało pod Patronatem Narodowym Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy w Stulecie Odzyskania Niepodległości, Patronatem Honorowym Wiceprezesa Rady Ministrów, Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Prof. dr. hab. Piotra Glińskiego, jak również Patronatem Honorowym Prezydenta Miasta Piotrkowa Trybunalskiego Krzysztofa Chojniaka. Wsparcia organizacyjnego udzieliła również Miejska Biblioteka Publiczna im. Adama Próchnika w Piotrkowie Trybunalskim. Patronat medialny nad piotrkowskimi uroczystościami roztoczyła TVP Oddział w Łodzi oraz piotrkowskie media – Radio Strefa FM, czasopismo „Tydzień Trybunalski” oraz portal epiotrkow.pl.

Swym uczestnictwem uroczystości jubileuszowe uświetnił Pan Jarosław Czuba, Dyrektor Generalny Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego – reprezentujący Pana Prof. dr. hab. Piotra Glińskiego, Wiceprezesa Rady Ministrów, Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Wydarzenie spotkało się z wielkim zainteresowaniem ze strony zarówno polskich parlamentarzystów, jak również elit regionalnego świata nauki i kultury. W piotrkowskich uroczystościach udział wzięli przedstawiciele środowisk uniwersyteckich z Łodzi, Lublina i Piotrkowa Trybunalskiego, reprezentanci wszystkich archiwów państwowych z całego kraju, Instytutu Pamięci Narodowej Oddział w Łodzi, a także bibliotek, muzeów i domów kultury z Piotrkowa Trybunalskiego, Tomaszowa Mazowieckiego, Bełchatowa, Radomska, Opoczna i Drzewicy. Równie licznie reprezentowane były władze administracji państwowej i samorządu terytorialnego z terenów działania archiwum. Łącznie tego dnia w obchodach jubileuszowych udział wzięło ponad 200 osób.

W charakterze głównych organizatorów i gospodarzy wystąpili dr Paweł Pietrzyk – Naczelny Dyrektor Archiwów Państwowych oraz dr Tomasz Matuszak – Dyrektor Archiwum Państwowego w Piotrkowie Trybunalskim. W pierwszej części wydarzenia – poświęconej bezpośrednio jubileuszowi piotrkowskiego archiwum, zaprezentowane zostały efekty dwóch projektów przeprowadzonych przez piotrkowskie archiwum dzięki wsparciu Naczelnego Dyrektora Archiwów Państwowych. Pierwszym z nich było bogato ilustrowane wydawnictwo pt. W 100-lecie działalności Archiwum Państwowego w Piotrkowie Trybunalskim, Księga Jubileuszowa (pod red. T. Matuszaka, Piotrków Trybunalski 2019), drugim zaś prezentacja multimedialna pt. „Archiwariusz Piotrkowski, czyli podróż do źródeł…” (Piotrków Trybunalski 2019). Prezentacji dziejów i działalności archiwum poświęcona było okolicznościowa prelekcja wygłoszona przez dr. Tomasza Matuszaka,

Druga część spotkania, poświęcona podsumowaniu całorocznych obchodów 100-lecia utworzenia państwowej sieci archiwalnej, rozpoczęta została przez dr. Pawła Pietrzyka – Naczelnego Dyrektora Archiwów Państwowych, który w swym wystąpieniu wzbogaconym barwną prezentacją multimedialną oraz specjalnie na tę okazję przygotowanym materiałem filmowym zaprezentował uczestnikom wydarzenia przegląd najważniejszych wydarzeń i osiągnięć archiwów państwowych w 2019 r.

Przybyli na galę Goście mieli okazję zapoznać się z dwiema wystawami opracowanymi przez Archiwum Państwowe w Piotrkowie Trybunalskim. Pierwsza z nich pt. „Archiwa wczoraj i dziś. W 100. rocznicę podpisania Dekretu o archiwach państwowych i opiece nad archiwaliami oraz 100-lecie działalności Archiwum Państwowego w Piotrkowie Trybunalskim”, na piętnastu barwnych planszach prezentowała bogactwo dziejów piotrkowskiego archiwum ukazane przez pryzmat jego zasobu. Druga z ekspozycji – licząca czterdzieści plansz wystawa pt. „Piotrkowskie tchnienie X Muzy” – ukazywała dzieje piotrkowskiej kinematografii. Materiały te uzupełniła licząca sześć plansz wizualizacja przyszłej siedziby archiwum w adaptowanym na jego potrzeby budynku przy ul. Batorego 10 w Piotrkowie Trybunalskim.

Piotrkowskie uroczystości jubileuszowe okazały się godnym uhonorowaniem stu lat działalności Archiwum Państwowego w Piotrkowie Trybunalskim oraz ogólnokrajowego wysiłku archiwów państwowych, stojących nieprzerwanie na straży kulturowego i historycznego dziedzictwa Polski.

Galeria

  • Powiększ zdjęcie
  • Powiększ zdjęcie
  • Powiększ zdjęcie
  • Powiększ zdjęcie
  • Powiększ zdjęcie
  • Powiększ zdjęcie
  • Powiększ zdjęcie
  • Powiększ zdjęcie
  • Powiększ zdjęcie
  • Powiększ zdjęcie
  • Powiększ zdjęcie
  • Powiększ zdjęcie
  • Powiększ zdjęcie
  • Powiększ zdjęcie
  • Powiększ zdjęcie

Rozwiń Metryka

Podmiot udostępniający informację:
Data utworzenia:2019-12-17
Data publikacji:2019-12-17
Osoba sporządzająca dokument:
Osoba wprowadzająca dokument:Aleksy Piasta
Liczba odwiedzin:2863