Stanisław Pomian-Srzednicki – Pierwszy Prezes Sądu Najwyższego

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF

21 października 2019

Zapraszamy do obejrzenia bardzo ciekawego materiału filmowego poświęconego postaci Stanisława Srzednickiego h. Pomian – Pierwszego Prezesa Sądu Najwyższego (1917-1922), który posiadał silne związki z Piotrkowem – od 1876 r. piastował stanowisko sędziego, a następnie wiceprezesa Sądu Okręgowego w Piotrkowie (1881-1916).

Co warto podkreślić, w zasobie Archiwum Państwowego w Piotrkowie Trybunalskim przechowywana jest spuścizna nestora sądownictwa polskiego, która stała się merytoryczną podstawą zarówno prezentowanego filmu, jak również jednej z naszych wystaw archiwalnych. W roli eksperta omawiającego postać Stanisława Srzednickiego w filmie wystąpił dr Tomasz Matuszak – dyrektor Archiwum Państwowego w Piotrkowie Trybunalskim. Film opracowany został przez Fundację ProPublika we współpracy z Fundacją im. Stanisława Pomian-Srzednickiego.

 

Zapraszamy również do zapoznania się z wystawą materiałów archiwalnych dotyczących Pomian-Srzednickiego, a przechowywanych w naszym Archiwum:

http://www.piotrkow-tryb.ap.gov.pl/art,173,akta-stanislawa-srzednickiego-w-stulecie-utworzenia-sadu-najwyzszego-w-1917-roku

 

Maciej Hubka

Rozwiń Metryka

Podmiot udostępniający informację:
Data utworzenia:2019-10-21
Data publikacji:2019-10-21
Osoba sporządzająca dokument:Maciej Hubka
Osoba wprowadzająca dokument:Michał Ordak
Liczba odwiedzin:2886